لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

نتفلیکس، به مقام با ارزش ترین شرکت صنعت سرگرمی در جهان رسید


ارزش سهام نتفلیکس از شرکت‌های رقیب، مثل «دیزنی» و «کامکست» بالاتر رفت
ارزش سهام نتفلیکس از شرکت‌های رقیب، مثل «دیزنی» و «کامکست» بالاتر رفت

گرایش روزافزون کاربران به شبکه اینترنت برای تماشای فیلم و سریال‌های تلویزیونی، به جهشی بالای ۸۰ درصد در ارزش سهام نتفلیکس در سال ۲۰۱۸ انجامید. ارزش کل سهام این شرکت نسبتا نوبنیاد، روز پنج‌شنبه گذشته به ۱۵۳ میلیارد دلار بالغ شد و از شرکت‌های مقتدری مثل «والت دیزنی» و «کامکست» بالاتر رفت.

کارشناسان سهام، رویگردان شدن تدریجی خانوارها به قطع شبکه‌های کابلی را عامل اصلی افزایش کاربران نتفلیکس می‌دانند که هفته گذشته اعلام شد شمار آنها، از مرز ۱۲۵ میلیون خانوار در سراسر دنیا فراتر رفته است.

بنا گزارش رسانه‌های اقتصادی، افزایش فعالیت نتفلیکس در تولید فیلم‌های سینمائی در بالارفتن ارزش سهام آن،‌ تاثیر داشت. نتفلیکس در سال گذشته بیشتر از شرکت‌های دیزنی، سونی (کلمبیا) و برادران وارنر، فیلم سینمائی تولید کرد.

درمیان ۵۰۰ شرکتی که کمپانی داده‌سنجی «استاندارد اند پور» نوسان سهام آن را در شاخص مشهور خود موسوم به S&P 500 دنبال می‌کند، نتفلیکس با رشد ۸۰ درصد در بهای سهام، مقام اول را دارد.

بازار سهام نیویورک در آوریل ۲۰۱۸ - عکس آرشیوی
بازار سهام نیویورک در آوریل ۲۰۱۸ - عکس آرشیوی

نتفلیکس، که مقر آن در شهر «لوس گاتوس» کالیفرنیا قرار دارد، کار خود را با ارسال «دی وی دی» به خریداران آبونه‌های ماهانه، آغاز کرد. سهام نتفلیکس در سال ۲۰۰۲ به سهامداران عام عرضه شد.

داده‌های بنگاه داده‌پردازی «تامسون رویترز» حاکی است که سهام نتفلیکس با ۲.۳ درصد افزایش، روز پنج‌شنبه به ۳۵۲.۹۰ دلار بالغ شد. از سال ۲۰۰۲ تا پنج‌شنبه گذشته، سهام نتفلیکس با رشدی معادل ۳۳ هزاردرصد روبرو بود. یعنی هر یک دلار سرمایه‌گذاری در سهام نتفلیکس در سال ۲۰۰۲، اینک به ۳۳ هزار دلار رسیده است.

این گزارش همچنین حاکی است که سهام نتفلیکس هم مثل شرکت‌های «اپل»، «آمازون»، «آلفابت» (صاحب گوگل) و «فیسبوک» به یکی از پرصاحب‌ترین سهام‌های دنیا تبدیل شده است.

کارشناسان وال استریت، با محاسبه درآمد ماهانه نتفلیکس از محل آبونمان‌های کاربران و ضریب رشد شمار کاربران آن در سراسر جهان،‌ برآورد کرده‌اند که ارزش نتفلیکس به زودی به ۱۸۲ میلیارد دلار خواهد رسید.

این در حالی است که بهای سهام شرکت دیزنی، یکی ازرقبای اصلی نتفلیکس در صنعت سرگرمی، روز پنج‌شنبه ۵ درصد فروافتاد، و ارزش کل این شرکت در بازار بورس، به ۱۵۲ میلیارد دلار تنزل کرد. دیزنی، علاوه بر دسترسی به یکی از باارزش‌ترین مجموعه‌ فیلم‌های سینمائی، صاحب استودیوهای پولسازی مثل «مارول»، «لوکاس فیلم» و «پیکسار» است و شبکه‌های تلویزیونی و کابلی «ای بی سی» و «ای اس پی ان» را نیز در زیرمجموعه خود دارد.

دیزنی اعلام کرده است که قصد دارد با به راه انداختن دو شبکه جدید برای توزیع فیلم و سریال از طریق اینترنت، مستقیما با نتفلیکس وارد رقابت شود.

در آغاز ماه جاری، ارزش نتفلیکس از شرکت «کامکست» یکی دیگر از رقبا، بالاتر رفت. شرکت کامکست، که شبکه تلویزیونی «ان بی سی» و استودیوی «یونیورسال» را در زیر مجموعه خود دارد، بزرگترین شرکت تلویزیون کابلی در آمریکا است، اما رشد شرکت‌هائی مثل نتفلیکس و شبکه‌های توزیع سرگرمی از طریق اینترنت، باعث شده است که خانوارها خط تلویزیون کابلی خود را به تدریج قطع کنند تا از پرداخت آبونمان‌های گران‌قیمت تلویزیون کابلی، خلاص شوند.

شرکت کامکست، صاحب شبکه ان بی سی و استودیوی یونیورسال
شرکت کامکست، صاحب شبکه ان بی سی و استودیوی یونیورسال

ارزش سهام شرکت کامکست روز چهارشنبه هفته گذشته در بازار بورس آمریکا به ۱۴۵ میلیارد دلار سقوط کرد. این در حالی است که کامکست برای تصاحب دارائی‌های شرکت فاکس قرن بیست و یکم، با شرکت دیزنی رقابت می‌کند. سهامدار عمده فاکس قرن بیست و یکم در حال حاضر خانواده «مرداک»‌ است.

در این میان، شرکت «ای تی اند تی» که بزرگترین شبکه تلفن‌های همراه را در اختیار دارد، برای خرید شرکت «تایم وارنر» تولیدکننده فیلم‌های سینمائی و تلویزیونی، و صاحب شبکه‌های «اچ بی او» و «سی ان ان»، با مخالفت وزارت دادگستری آمریکا روبرو است. از ترکیب این دو شرکت،‌ غولی به ارزش ۲۷۴ میلیارد دلار به وجود خواهد آمد که از یک سو به درآمد آبونمان تلفن‌های همراه و از طرف دیگر، به درآمد آبونمان کاربران شبکه «اچ بی او» دسترسی خواهد داشت.

یک گزارش شرکت داده‌پردازی تامسون رویتر حاکی است که کارشناسان بازار سهام، به توانائی نتفلیکس در افزایش شمار کاربران خود در سراسر دنیا، بسیار خوش‌بین هستند، و افزایش غیرمتعارف ارزش سهام نتفلیکس از این خوش‌بینی ناشی می‌شود. ارزش سهام این شرکت در حال حاضر، ۹۸ برابر درآمد آن طی ۱۲ ماه آینده محاسبه شده است، این در حالی است که ارزش سهام دیزنی و کامکست، هر یک ۱۴ برابر درآمد ۱۲ ماه آینده آنهاست.

XS
SM
MD
LG