لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۶

استقبال ایران از وحدت گروه های فلسطینی


مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران از وحدت گروه های فتح و حماس و هر اقدامی که همبستگی گروه های فلسطینی را به دنبال داشته باشد استقبال کرد.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران در خصوص توافقنامه اخیر آشتی بین گروه های فلسطینی حماس و فتح گفت تهران از اتخاذ هر تصمیمی در چارچوب تحقق آرمان های مردم فلسطین در مقابله با اسرائیل استقبال می کند.

دو گروه رقیب فلسطینی حماس و سازمان آزادیبخش فلسطین، فتح، پس از حدود هفت سال تنش، چهارشنبه گذشته، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳، در یک نشست خبری مشترک اعلام کردند با اجرای یک پیمان جدید موافقت کرده اند و قرار است ظرف ۵ هفته دولت موقت مشترک تشکیل و ۶ ماه بعد هم انتخابات عمومی برگزار شود.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۶ اردیبهشت ماه از محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی نقل کرد که دولت وحدت ملی، خشونت را طرد و اسرائيل را به رسميت خواهد شناخت. آقای عباس پیشتر گفته بود دولت وحدت ملی که با حماس تشکیل خواهد شد برنامه سیاسی او را دنبال خواهد کرد.

خانم افخم به این گفته های محمود عباس واکنشی نشان نداد. جمهوری اسلامی ایران، اسرائیل را به عنوان یک کشور مستقل برسمیت نمی شناسد و مقام های ایرانی از به زبان آوردن نام اسرائیل نیز خودداری می کنند.

اسرائیل در واکنش به این تصمیم فتح و حماس اعلام کرد که گفتگوهای صلح را به حالت تعلیق در می آورد و باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده هم اعلام کرد با این شرایط، نسبت به ازسرگیری فوری گفتگوهای صلح خوشبین نیست.
XS
SM
MD
LG