لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

نتانیاهو: ارتش اسرائیل بعد از جنگ کنترل غزه را بر عهده خواهد داشت


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل- آرشیو
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل- آرشیو

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در تازه‌ترین اظهارات خود گفت که ارتش اسرائیل پس از پایان جنگ کنترل غزه را بر عهده خواهد داشت.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، این در حالی است که او ساعاتی پیش به شبکه خبری «فاکس» گفته بود که این کشور قصد ندارد نوار غزه را دوباره اشغال یا بر این منطقه حکومت کند.

نخست‌وزیر اسرائیل اوایل این هفته به شبکه خبری «ای‌بی‌سی» گفته بود که اسرائیل «مسئولیت امنیتی کلی» نوار غزه را «برای مدت نامعلومی» پس از پایان جنگ علیه حماس برعهده خواهد داشت.

اظهارات تازه نتانیاهو در جلسه‌ای با شهرداران شهرهای مرزی نوار غزه بیان شده است. این‌ نخستین جلسه گروهی نخست‌وزیر اسرائیل با آنها از هنگام آغاز جنگ است.

«تایمز اسرائیل» به نقل از بیانیه سخنگوی نتانیاهو گزارش داد که نخست‌وزیر اسرائیل به شهرداران این شهرهای مرزی گفت: «نیروهای ارتش اسرائیل کنترل نوار غزه را حفظ خواهند کرد. ما آن را به نیروهای بین المللی نمی‌دهیم.»

مقامات آمریکایی در هفته‌های اخیر این ایده را مطرح کردند که یک نیروی بین‌المللی، احتمالاً شامل نیروهایی از متحدان کشورهای عرب همسایه، کنترل نوار غزه را برای یک دوره موقت در دست داشته باشند.

بر اساس این ایده، این نیروی بین‌المللی تا زمانی که نوار غزه بتواند در اختیار یک دولت فلسطینی قرار گیرد، مدیریت منطقه را بر عهده خواهد داشت. واشنگتن امیدوار است این‌ دولت تشکیلات خودگردان فلسطینی باشد. با این حال، به نظر می‌رسد که نتانیاهو در اظهارات خود به شهرداران شهرهای مرزی این ایده را کاملاً رد کرده است.

در بیانیه سخنگوی نخست‌وزیر اسرائیل آمده است، شهرداران این مناطق به نتانیاهو گفته‌اند که «پس از پایان جنگ، خواهان یک واقعیت امنیتی متفاوت هستند» و از او خواستند «تا زمانی که آخرین تروریست در غزه کشته نشود، با آتش‌بس موافقت نکند.»

نتانیاهو همچنین به این شهرداران قول داد که دولت اسرائیل برای جبران خسارات وارده در «کشتار ۱۵ مهر» به شهرهای مرزی غزه کمک‌های اقتصادی خواهد کرد.

حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

حمله تروریستی حماس با بمباران شدید غزه و تهاجم نظامی اسرائیل به این منطقه تحت کنترل حماس همراه بود. مقامات فلسطینی که تحت کنترل حماس فعالیت می‌کنند، می‌گویند که در نتیجه عملیات اسرائیل تاکنون بیش از ده هزار تن کشته شده‌اند.

منبع: تایمز اسرائیل

XS
SM
MD
LG