لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۹

اظهارات نتانیاهو برای صلح ایجاد «مانع» می کند


نتانیاهو به همراه جان بونر، سخنگوی کاخ سفید. واشنگتن ۲۴ مه ۲۰۱۱
نتانیاهو به همراه جان بونر، سخنگوی کاخ سفید. واشنگتن ۲۴ مه ۲۰۱۱

اظهارات اخیر نخست وزیر اسراییل درباره صلح خاورمیانه با واکنش منفی یک سخنگوی محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی مواجه شد.

نبیل ابو ردینه گفت «چیز جدیدی» در دستورالعمل های صلح اسراییل که آقای نتانیاهو روز سه شنبه در سخنرانی خود در کنگره آمریکا مطرح کرد، وجود نداشت.

سخنگوی محمود عباس گفت رهبر اسراییل با بیان اینکه اورشیلم باید «پایتخت متحد» اسراییل باقی بماند و اینکه مرزهای نهایی اسراییل باید شهرک های یهودی نشین عمده در کرانه باختری اشغال شده را در بر بگیرد، «موانع بیشتری» برای صلح ایجاد کرد.

نخست وزیر اسراییل گفت اسراییل همچنین به دنبال «حضور دراز مدت نظامی» در دره اردن، در کرانه باختری است تا از قاچاق سلاح به کشور آینده فلسطینی جلوگیری کند.

دولت آقای عباس گفته است می خواهد کشور آینده فلسطینی تمامی کرانه باختری و نوار غزه را در بربگیرد و پایتخت آن، اورشلیم شرقی باشد.

دستیاران آقای عباس روز سه شنبه اعلام کردند که دولت همچنان به دنبال آن است که یک کشور فلسطینی در ماه سپتامبر در سازمان ملل متحد از نظر بین المللی به رسمیت شناخته شود.

گروه شبه نظامی حماس که کنترل غزه را بدست دارد گفت سخنرانی بنیامین نتانیاهو حقوق فلسطینی ها را رد می کند. یک سخنگوی حماس گفت فلسطینی ها باید به جای مذاکرات صلح با اسراییل، «مقاومت» را دنبال کنند.

آقای نتانیاهو گفته است که با دولت فلسطینی مورد حمایت حماس گفتگو نمی کند.

XS
SM
MD
LG