لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

تاکید نتانیاهو بر صلح بدون بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷


تاکید نتانیاهو بر صلح بدون بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷
تاکید نتانیاهو بر صلح بدون بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل آمادگی خود را برای صلح با فلسطینیان اعلام کرد اما گفت اسراییل به مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷ بازنمی گردد. نخست وزیر اسراییل روز سه شنبه در اجلاس مشترک کنگره آمریکا تاکید کرد که کشورش به خطوط غیر قابل دفاع پیش از جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ باز نخواهد گشت.

اظهارات نتانیاهو که با استقبال گرم نمایندگان روبرو شده بود، تصریح کرد مناقشه بر سر تشکیل یک کشور فلسطینی نیست بلکه مسئله ناشی از عدم آمادگی فلسطینیان برای پذیرش یک کشور یهود است. نتانیاهو گفت اسراییل در مورد وسعت یک کشور فلسطینی گشاده دست خواهد بود اما اورشلیم هرگز تقسیم نخواهد شد. نخست وزیر اسراییل گفت صلح تنها از میز مذاکرات قابل دسترس خواهد بود. وی تصریح کرد اسراییل با یک دولت فلسطینی که حماس از آن حمایت می کند و وی آن را شکل فلسطینی القاعده نامید، مذاکره نخواهد کرد. نتانیاهو همچنین نسبت به تهدید های یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی هشدار داد و گفت کابوس تروریسم هسته ای خطری جدی در سراسر جهان خواهد بود. نتانیاهو که فرصت کم نظیر سخنرانی در اجلاس مشترک کنگره آمریکا را به دست آورده بود، همچنین بر پیوندهای بین آمریکا و اسراییل تاکید کرد. نتانیاهو دوشنبه شب در همایش کمیته روابط عمومی اسراییل- آمریکا در واشنگتن گفت صلح تنها زمانی برقرار خواهد شد که فلسطینیان موجودیت اسراییل را به رسمیت بشناسند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در اجلاس همین گروه گفت اسراییل باید تصمیم های دشواری برای رسیدن به صلح در خاورمیانه اتخاذ کند. وی بازگشت به مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷ را مبنای مذاکرات نامید.

XS
SM
MD
LG