لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

روزنامه الاخبار: سوریه مصمم است هم پیمانی با ایران، حزب الله و حماس را ادامه دهد


روزنامه الاخبار: سوریه مصمم است هم پیمانی با ایران، حزب الله و حماس را ادامه دهد
روزنامه الاخبار: سوریه مصمم است هم پیمانی با ایران، حزب الله و حماس را ادامه دهد

اوضاع سوریه در کانون توجه روزنامه های کشورهای عربی قرار دارد.

الحیاه چاپ لندن با ارزیابی تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه بشار اسد و ۹ تن دیگر از مقام های ارشد سوریه در اعتراض به سرکوب شدید تظاهرات مردمی می نویسد: «دولت سوریه اتحادیه اروپا را به دخالت در امور داخلی آن کشور متهم کرده و این تحریم ها را به اصطلاح مقدمه ای برای گسترش یهودیت اسراییل در منطقه توصیف کرده است.»

السفیر چاپ لبنان سخنان ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه، را سر تيتر خود قرار داده که گفته است سوریه از بحران خارج و با قدرت در جهان ظاهر می شود. السفیر ضمن درج واکنش شدید اللحن مقام های ارشد سوری در قبال تحریم های جدید اروپا، بر لزوم اصلاحات در سوریه تاکید ورزیده است.

در همین رابطه روزنامه القدس چاپ سرزمین های فلسطینی پس از اشاره به سخنان ولید معلم که تحریم های جدید را «گناه» توصیف کرده، به فشار غرب بر سوریه بر سر برنامه هسته ای پرداخته است. به نوشته القدس: «انتظار می رود سوریه به زودی گزارش محرمانه ای را در خصوص فعالیت های اتمی اش برای آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال کند.» از دید این روزنامه سوریه تحت تاثیر شرایط داخلی ممکن است سیاست هسته ای خود را تغییر دهد؛ به ویژه در مورد تاسیسات هسته ای دیرالزور که غرب در ۳ سال گذشته خواستار بازدید از آن بوده است و دمشق به بازرسان اجازه کار نداده است.

روزنامه الدستور چاپ اردن در مقاله ای با عنوان «گروه بشار اسد در امان» ضمن انتقاد از واکنش به گفته خود کم به کشتار در سوریه در قیاس با مصر و تونس و لیبی، این پرسش را مطرح کرده که چرا بشار اسد به رغم آنکه نیروهای نظامی سوریه عامدانه صدها و هزاران نفر را کشته و یا زخمی کرده اند، این بحران را توطئه علیه سوريه توصیف می کند؟

روزنامه الاخبار چاپ لبنان نيز سخنان خانم مورا کانلی، سفیر آمریکا در لبنان، را منتشر کرده که گفته است اکنون برای ایجاد شکاف میان سوریه، ایران و حزب الله خیلی دیر شده است. به نوشته الاخبار، سوریه مصمم است هم پیمانی با ایران، حزب الله و حماس را ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG