لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۵

دردسر مقایسه حماس با داعش برای نتانیاهو


نخست وزیر اسرائیل غالباً در برابر خبرنگاران، از اشارات و کنایه های جاذب یا تصاویر جالب توجه استفاده می کند. اما اظهارات اخیر او در مقایسه گروه حماس با دولت اسلامی برای توجیه نزدیک به هشت هفته عملیات نظامی در غزه و بمباران مناطق مسکونی، در مجامع بین المللی خریداری نداشت.

نخست وزیر اسرائیل، در تلاش برای جلب حمایت بین المللی از جنگی که در نوار غزه به راه انداخته، با اشاره به ویدیوی گردن زدن روزنامه نگار آمریکایی توسط یک عضو گروه «دولت اسلامی»، گفته حماس در شرارت دست کمی از داعش ندارد. اما به گزارش آسوشیتدپرس، متحدان و مخالفان اسرائیل با اظهارات آقای نتانیاهو در مقایسه حماس با داعش محتاطانه برخورد کردند.

بنیامین نتانیاهو به توانایی اش برای جلب توجه رسانه ها به خود می بالد. وی که در آمریکا بزرگ شده و انگلیسی را روان صحبت می کند، غالباً در سخنرانی ها در مجامع عمومی یا در برابر خبرنگاران، از اشارات و کنایه های جاذب یا تصاویر جالب توجه استفاده می کند.

آخرین کنایه آقای نتانیاهو یک روز پس از انتشار ویدیوی قتل جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی از سوی «دولت اسلامی» این بود: «حماس همان داعش است؛ داعش همان حماس است.» وی این شعار را در یک کنفرانس خبری، روی توئیتر و حتی در نشست هفتگی کابینه تکرار کرده.

در حالی که از جنگ اسرائیل علیه حماس در غزه نزدیک به هشت هفته می گذرد، آقای نتانیاهو تلاش سختی را برای جلب حمایت بین المللی دنبال می کند. هر چند جامعه بین المللی عموماً از حق اسرائیل به دفاع از خود در برابر راکت پراکنی های کور و بی هدف حماس حمایت می کند، تصاویر دلخراش از حملات اخیر ارتش اسرائیل به غزه بسیاری را آشفته کرده است.

صدها حمله هوایی همراه با حمله تانک و توپخانه ارتش اسرائیل، بیش از ۲،۱۰۰ کشته در باریکه غزه برجاگذاشته که بیشترشان غیرنظامی بوده، و ۵۰۰ کودک در میانشان دیده می شود.

در گزارش آسوشیتدپرس آمده با انتشار تقریباً هر روزه تصاویر ویرانه های ساختمان های چندطبقه و کودکان کشته شده در حملات هوایی اسرائیل به غزه، بهانه ای که دولت اسرائیل برای حمله به مناطق مسکونی می آورد یعنی استفاده حماس از غیرنظامیان به عنوان «سپر انسانی» دیگر چندان خریداری ندارد. کشته های اسرائیل در جنگی که نزدیک به هشت هفته از آن می گذرد، به ۶۴ نفر رسیده که به غیر از چهار نفر، بقیه همه نظامی بوده اند.

یک تحلیلگر معروف تلویزیون اسرائیل چندی پیش گفته بود: «تقریباً همه دنیا قبول دارد که دولت اسلامی یک سازمان مخوف است. اما در مورد مخوف بودن سازمان حماس توافق جهانی وجود ندارد.» به نظر می رسد آقای نتانیاهو با استفاده از این گفته تلاش دارد عملیات نظامی در غزه را به جای یک مناقشه محلی، به عنوان بخشی از جنگ گسترده تر جهانی علیه تهدید اسلامگرایان به اذهان عمومی قالب کند، چنان که خودش روز یکشنبه گفت:

«بسیاری از کشورهای منطقه و غرب کم کم دارند به این نتیجه می رسند که اینجا هم یک جبهه [مبارزه با اسلامگرایان افراطی] است. این گروه ها همه شاخه های یک درخت زهرآلود هستند.»

اما هفته گذشته هنگامی که درباره این مقایسه آقای نتانیاهو سؤآل شد، مری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت هر چند این کشور هر دو گروه را تروریستی می داند، آنها «دو گروه متفاوت با رهبری جداگانه هستند و من این دو را کنار هم نمی گذارم.»

دفتر آقای نتانیاهو همچنین تصویری از جیمز فولی را در حال زانو زدن در کنار قاتلش، در کنار یک عکس مربوط به دوسال پیش از یک موتورسوار عضو حماس در حال روی زمین کشیدن جسد یک فرد متهم به جاسوسی روی توئیتر گذاشت. اما اندکی بعد در میان انتقاد جهانی از انتشار این تصاویر روی شبکه های اجتماعی، آن را حذف کرد.

XS
SM
MD
LG