لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۳

سخنرانی نتانیاهو در سازمان ملل: از خط و نشان برای ایران، تا پیشنهاد گفتگو با فلسطین


نخست وزیر اسرائیل در روزی که ایران بخش مهم صحبت هایش بود، تهدید کرد که برغم سکوت جهانی، اسرائیل اجازه نمی دهد که ایران وارد باشگاه هسته ای جهان شود. او همچنین گفت آماده است بدون شرط، با فلسطینی ها گفت و گو کند.

بخش عمده سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائيل در روز پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به انتقاد از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و لفاظی مقامات ایران علیه اسرائیل و همچنین توافق اتمی کشورهای جهان با ایران اختصاص داشت.

او گفت ایران نیروهای رزمی و مهمات به سوریه فرستاده و مهاجران افغان مقیم ایران را به سوریه اعزام کرده تا در آنجا بجنگند، به یمن مهمات و مواد منفجره فرستاده، به حزب الله لبنان و حماس و جهاد اسلامی موشک و تسلیحات داده تا اسرائیل را تهدید کنند به فلسطینی‌ها در کرانه باختری اسلحه می دهد. اردن را به سرنگونی تهید کرده

نخست وزیر اسرائیل گفت تهران همه این کارها را در شش ماه گذشته یعنی همان موقعی که جهان را به لغو تحریم های ایران متقاعد می کرد انجام داده، تصور کنید اگر تحریم ها برداشته شوند چه می‌کند.

وقتی جهان به یک رفتار بد جایزه می‌دهد همه چیز بدتر از قبل می شود.

نتانیاهو با تاکید بر این که ایران برای توسعه موشکی و تسلیحاتی هزینه می‌کند گفت توافق اتمی با ایران، صلح را تقویت نمی‌کند. او گفت: "آيا توافق این پلنگ وحشی را به بچه گربه تبدیل می کند؟"

گزارش صدای آمریکا در مورد سخنرانی نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:21 0:00

او گفت رئیس جمهور روحانی در سال ۲۰۱۳ روحانی "دیپلماسی دلبری" را در پیش گرفت و حالا دو سال بعد ایران بیشتر از همیشه زندانیان سیاسی را اعدام می کند و ترور را بسط می‌دهد.

او سپس به اظهارات ضداسرائیلی مسئولان ایرانی پس از حصول توافق اتمی اشاره کرد از جمله به اظهارات آیت الله خامنه‌ای که چندی پیش در مقابل مجلس خبرگان گفته بود تا ۲۵سال دیگر اسرائیلی در کار نخواهد بود.

نخست وزیر اسرائیل گفت اکثریت مردم اسرائیل می گویند توافق با ایران بسیار بد است اما بدتر از آن این است که شاهد ذوق‌زدگی جهان هستیم. او خطاب به نمایندگان کشورهای حاضر در مجمع عمومی گفت: "ایران مردم من و کشور من را تهدید به نابودی می‌کند و واکنش این نهاد و اعضای آن هیچ و سکوتی گوشخراش است." او پس از ادای این جمله در سکوتی ۴۵ ثانیه‌ای حاضران در جلسه را برانداز کرد.

او گفت با این توافق ایران در سال‌های بعد خطرناک‌تر می‌شود و بعد از ۱۰ - ۱۵ سال بسیاری از موانع به طور خودکار برداشته می شود و ایران خواهد توانست سلاح اتمی تولید کند. او گفت: "وقتی جهان به یک رفتار بد جایزه می‌دهد همه چیز بدتر از قبل می شود."

نتانیاهو خطرناک‌ترین تهدید را فعالیت‌های شبه‌نظامی مسلح به سلاح اتمی توصیف کرد و گفت: "نگرانم توافق اتمی ایران گواهی چنین ازدواجی را صادر کند."

او افزود: "شاید حالا درک کنید که چرا اسرائیل در جشن توافق هسته ای ایران با شما همصدا نیست. چون شما مثل اسرائیل تهدید به نابودی نمی شوید و چندین موشک به سمت شما نشانه نرفته و در یک منطقه خطرناک که در آستانه هسته‌ای شدن است واقع نشده‌اید."

نتانیاهو گفت: "مخالفت با آنچه که مورد حمایت بزرگترین قدرت‌های جهان است کار آسانی نیست. اما یهودیان در طول تاریخ هزینه سنگین سکوت را فهمیده اند و من به عنوان کسی که این تاریخ را می‌داند سکوت نمی کنم." او گفت: "اسرائیل به ایران اجازه نمی دهد که وارد باشگاه هسته ای شود."

او در پیامی به ایران گفت "برنامه شما برای نابودی اسرائیل شکست می‌خورد" و در پیامی به کشورهای حاضر در نشست گفت: "فرقی نمی‌کند چه قطعنامه ای صادر کنید و چه تصمیمی بگیرید، اسرائیل برای دفاع از کشور و مردمش هر چه که لازم باشد انجام می دهد."

بنیامین نتانیاهو ابراز امیدواری کرد که بازرسان کار بازرسی را به درستی انجام دهند تا "تخلفات ایران زیر فرش ایرانی پنهان نشود." او گفت اسرائیل بر نحوه عملکرد ایران به تعهداتش در توافق اتمی نظارت دارد.

"ایران تهدیدی برای جهان است"

نخست وزیر اسرائیل گفت ایران و داعش هر دو دشمن جهان هستند "وقتی دو دشمن آدم به جان هم می افتند، نباید یک طرف را تقویت کرد، بلکه باید هر دو طرف را تضعیف کرد."

او اسرائیل را خط مقدم تمدن در مقابل بربریت و تنها دمکراسی خاورمیانه خواند و گفت با اسرائیل باشید چرا که اسرائیل نه تنها از خود بلکه از شما هم دفاع می‌کند." او با اشاره به تهدیدهای داعش گفت سازمان ملل متحد باید در مقابله با افراط‌گرایانی که پشت درهای اسرائیلند در کنار این کشور بایستد تا اسرائیل نیز در کنار جهان بایستد.

تاکید بر اتحاد آمریکا و اسرائیل

بنیامین نتانیاهو گفت اتحاد میان آمریکا و اسرائیل ازلی و خدشه‌ناپذیر است. او از باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا به خاطر کمک به مقابله با تهدیدها علیه اسرائیل قدردانی کرد و گفت او و اوباما بر سر بسیاری مسائل از جمله جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی و تضمین امنیت آینده توافق دارند.

نتانیاهو تاکید کرد اختلاف میان او و اوباما بر سر توافق اتمی ایران، اختلاف در خانواده است.

او گفت اسرائیل از این که اکثریت مردم آمریکا و کنگره این کشور با اسرائیل موافقند و از آن حمایت می‌کنند تشکر کرد.

صلح با فلسطینی‌ها

نخست وزیر اسرائیل گفت کشورش در منطقه‌ای ناآرام و آشوب‌زده مهد صلح و ثبات است. او بر دستاوردهای پیشروانه اسرائیل در عرصه‌های پزشکی، علمی، اقتصادی، کشاورزی و سایبری تاکید کرد و گفت مردم اسرائیل از این که کشورش کوچکشان با عمری کوتاه چنین کارنامه‌ای دارد مفتخرند.

او گفت اسرائیل با جنگ و هزینه‌‌هایش بیگانه نیست و خودش در جنگ تا دم مرگ پیش رفته و از برادرش یونی یاد کرد که در جنگ کشته شده است. نخست وزیر اسرائیل گفت: " آنها که جنگ را می شناسند قدر صلح را می دانند."

نخست وزیر اسرائیل گفت آماده ازسرگیری مذاکرات مستقیم صلح با فلسطینی‌ها بدون هیچ گونه پیش شرط است. او گفت: "متاسفانه محمود عباس دیروز گفت آماده این کار نیست و امیدوارم نظرش را عوض کند. من از راه حل دو کشور مستقل که همدیگر را به رسمیت بشناسند حمایت می کنم."

او گفت اسرائیل قصد ندارد قوانین حاکم بر مسجدالاقصی را که مکان مقدس مسلمانان و یهودیان است به نفع خود عوض کند.

XS
SM
MD
LG