لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

نتانیاهو: سخنان آیت الله خامنه ای نشان داد که ایران به حمایت از تروریسم ادامه می دهد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزير اسرائيل روز یکشنبه به سخنرانی عيد فطر آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران واکنش نشان داد و گفت سخنان «پرخاشگرانه» او ثابت می کند که توافق هسته ای قدرت های جهانی با ايران، تغييری در سياست های تهران بوجود نخواهد آورد.

آقای نتانیاهو گفت: «اگر کسانی تا حال فکر می کردند با دادن امتيازات زياد به ايران می توان تغييری در سياست های آن بوجود آورد، اين هفته با سخنرانی پرخاشگرانه و تحريک آميز حاکم ايران، آیت الله خامنه ای پاسخ قاطع خود را گرفتند. ايرانی ها حتی سعی نمی کنند اين واقعيت را بپوشانند که با صدها ميليارد دلاری که از قبل اين توافق به دست می آورند می خواهند در جهت تسليح و تجهيز ابزار ترورشان استفاده کنند. آنها با صراحت می گويند می خواهند به جنگ با ايالات متحده و متحدانش، در رأس آنها اسرائيل ،ادامه بدهند.»

روز شنبه آيت الله علی خامنه ای در جمع مقامات کشوری، از جمله حسن روحانی رئيس جمهوری گفته بود سياست ما در مقابل «دولت مستکبر آمريکا» هيچ تغييری نخواهد کرد و تاکید کرده بود که ايران با آمريکا ۱۸۰ درجه اختلاف نظر دارد.

بنیامین نتانیاهو همچنین روز یکشنبه به یک شبکه تلویزیونی آمریکایی در مورد توافق اتمی ایران با قدرت های جهانی گفت لغو تحریم ها باید با برچیدن تاسیسات اتمی ایران همراه بود.

آقای نتانیاهو گفت: «برچیدن در مقابل برچیدن! بعبارت دیگر، توافق باید بر اساس برچیدن تجهیزات اتمی ایران در برابر لغو تحریم های بود. این موضع ابتدایی دولت آمریکا بود که بنظر من هم کاملا درست بود. اما بر اساس توافق اتمی، ایران هم تاسیسات اتمی اش را خواهد داشت و هم تحریم ها در مدت زمان کوتاهی لغو می شود، که موضع تندرو ها در ایران را قوی تر می کند. چون هم تا ده سال دیگر توانایی دستیابی به چندین بمب اتم را پیدا خواهند کرد و هم صدها میلیارد دلار درآمد های بلوکه شده ایران آزاد شده است.»

مخالفت های نخست وزیر اسرائیل در حالی انجام می شود که روز دوشنبه، کنگره آمریکا کار بررسی توافق اتمی ایران را آغاز می کند و شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز قطعنامه ای را در همین رابطه به رای می گذارد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه با حضور در برنامه های مختلف خبری، از توافق جامع اتمی با ایران دفاع کرد. اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا نیز برای گفتگو با مقامات اسرائیلی درباره توافق اتمی با ایران راهی اسرائیل شده است اما به گفته مقام‌های پنتاگون، او در نظر ندارد تلاش کند تا دیدگاه اسرائیل به این توافق تغییر یابد.

XS
SM
MD
LG