لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

ازسرگیری محاکمه نتانیاهو پس از یک‌ماه؛ «بی‌بی» سه «پرونده پیچیده» دارد


تصویری از بنیامین نتانیاهو در یک تظاهرات. آرشیو
تصویری از بنیامین نتانیاهو در یک تظاهرات. آرشیو

رسیدگی به اتهامات فساد مالی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پس از وقفه یک ماهه از سر گرفته شده است.

آسوشیتدپرس در گزارشی در مورد پرونده‌های سه‌گانه آقای نتانیاهو نوشته است «بی‌بی» به کلاهبرداری، زیر پا گذاشتن اعتماد و دریافت رشوه در سه مورد جداگانه و مرتبط با غول‌های رسانه‌ای و افراد متمول متهم شده است. او منکر تمامی این تخلفات شده است.

در ادامه این گزارش به نقل از منتقدان گفته شده است که بنیامین نتانیاهو قصد تضعیف دادگاه و تغییر سیستم قضایی را دارد تا از آن به عنوان راهی برای فرار از محاکمه خود بهره ببرد ولی او این ادعاها را نادرست می‌خواند.

اتهامات فساد آقای نتانیاهو، اسرائیلی‌ها را در کمتر از ۴ سال، پنج بار پای صندوق‌های رأی کشاند. بنیامین نتانیاهو که در سال ۲۰۲۱ با پیروزی ائتلاف مخالفانش از قدرت کنار رفت، در اواخر سال گذشته به رغم اتهامات علیه او به عنوان نخست‌وزیر به عرصه سیاست بازگشت. طبق قوانین اسرائیل، نخست‌وزیر در دوران محاکمه مجبور به کناره‌گیری نیست.

در این محاکمه که در ماه مه سال ۲۰۲۰ آغاز شد، بیش از ۴۰ شاهد از جمله برخی از معتمدان پیشین آقای نتانیاهو که مخالف او شده بودند حضور پیدا کردند. گزارش‌های آنها نه تنها سه مورد را روشن کرد، بلکه جزئیاتی را در مورد شخصیت و سبک زندگی‌اش فاش کرد.

یکی از دستیاران سابق بنیامین نتانیاهو و از شاهدان مهم دادگاه، او را شخصی «کنترل‌گر» توصیف کرد و شاهد دیگری از هدایای گرانقیمتی که نخست‌وزیر و همسرش دریافت می‌کردند، سخن گفت.

سه پرونده پیچیده

آقای نتانیاهو در سه پرونده پیچیده به نام‌های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ محاکمه می‌شود.

دادستان‌ها ادعا می‌کنند او به منظور پوشش مطلوب رسانه‌ای با غول‌های رسانه‌‌ای زد و بند کرده و منافع شخصی یک تهیه کننده میلیاردر هالیوود را در ازای هدایای گرانبها تأمین کرده است.

با گذر زمان و طولانی شدن دادگاه، اکنون دست‌کم سه شاهد از دنیا رفته‌اند و انتظار می‌رود فهرست شاهدان تا حدودی محدود شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، دادستانی قرار است طی چند هفته آینده چندین شاهد برجسته از جمله یائیر لاپید، رهبر فعلی مخالفان، گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد و همچنین رئیس دفتر سابق آقای نتانیاهو را فراخواند.

کارشناسان انتظار دارند حکم طی حدود دو سال آینده صادر شود.

پیامد احتمالی محکومیت در دادگاه

بنیامین نتانیاهو در صورت محکومیت، به دنبال بیش از ۱۵ سال بودن در قدرت، مجبور به کناره‌گیری خواهد شد.

دادگاه می‌تواند وی را در برخی موارد یا تمامی اتهامات مجرم بشناسد و این موضوع، روند صدور حکم و تعیین مجازات را مشخص خواهد کرد.

بسته به حکم، آقای نتانیاهو و دولت می‌توانند درخواست تجدیدنظر کنند. انجام این کار، پرونده را به دیوان عالی کشور می‌برد.

پیش از اینکه دادگاه کنونی تصمیمی بگیرد، این احتمال هم وجود دارد که طرفین به توافقی برسند و این به احتمال زیاد، نتانیاهو را به تبعید سیاسی خواهد فرستاد.

طرح بحث‌برانگیز تغییر سیستم قضایی اسرائیل نیز از موضوعاتی است که بر آینده سیاسی بنیامین نتانیاهو سایه افکنده است. این طرح پس از فشارهای شدید عمومی متوقف شده است.

در صورتی که این طرح پیش برود، نتانیاهو می‌تواند دادستان کل فعلی را برکنار کند و کسی را جایش بگذار‌د که بتواند اتهامات علیه او را رد کند.

وی همچنین می‌تواند از نفوذ خود برای انتصاب قضاتی که قرار است به درخواست تجدیدنظر رسیدگی‌کنند، استفاده کند و به این ترتیب از محکومیت بگریزد و یا محاکمه‌اش را به صورت کامل لغو کند.

XS
SM
MD
LG