لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

شمار قربانیان زلزله نپال از مرز ۶۲۰۰ نفر گذشت


تعداد قربانیان زمین لرزه نپال روز جمعه از مرز ۶۲۰۰ نفر گذشت. این در حالی است که پس لرزه‌های متعدد و بوی تند اجساد باقی مانده از آوار، بازگشت بازماندگان این زلزله ویرانگر به خانه‌های خود را دشوار کرده است.

یک مقام وزارت کشور نپال اعلام کرد مجموع آمار تلفات زلزله به ۶ هزار و ۲۰۴ تن افزایش یافته و ۱۳ هزار و ۹۲۴ نفر نیز مجروح شده‌اند. نخست وزیر نپال پیشتر گفته بود ممکن است شمار تلفات زلزله به ۱۰ هزار نفر برسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام هندی که با نیروهای نپال همکاری می‌کند، تعداد اجساد یافت شده از ظرفیت مراکز موجود بیشتر است و به همین خاطر مقامات دستور داده‌اند اجساد قربانیان بلافاصله پس از بیرون کشیده شدن از زیر آوار، سوزانده شوند.

به گزارش سازمان ملل متحد ۶۰۰ هزار خانه ویران شده یا آسیب دیده‌اند. این سازمان همچنین گفته است زمین لزره بر زندگی حدود ۸ میلیون نفر تاثیر گذاشته و حداقل دو میلیون نفر به چادر، آب، غذا و دارو در سه ماه آینده نیاز خواهند داشت.

پس از وقوع زلزله ۷ و هشت دهم ریشتری در روز شنبه و پس لرزه‌های بزرگ پی در پی آن، بسیاری از مردم نپال در فضای باز بسر می‌برند.

رسیدن کمک به شهرهای کوچک و روستاهای دور افتاده در مناطق کوهستانی آغازشده است، اما بوی تند اجسادی که زیر آوار ساختمان‌ها در پایتخت مانده‌اند، بازگشت بازماندگان به خانه‌های خود را دشوار کرده است.

به گفته وزیر دارایی نپال برای بازسازی خانه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارت دولتی و بناهای تاریخی، به دست کم ۲ میلیارد دلار نیاز است.

XS
SM
MD
LG