لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

روند کمک رسانی به زلزله زدگان نپالی به کندی پیش می رود


روند کمک رسانی به زلزله زدگان نپالی به کندی پیش می رود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت ایالات متحده آمریکا ۹ میلیون دلار دیگر به زلزله زدگان نپالی کمک می کند. پیشتر آمریکا گفته بود ۱ میلیون دلار به این امر اختصاص می دهد و در مجموع کمک های آمریکا به ۱۰ میلیون دلار افزایش می یابد.

خبرنگار صدای آمريکا از کشور زلزله زده نپال می گوید کسانی که به اميد نجات بستگانشان از زير آوار هستند، با توجه به گذشت زمان اميدشان را به تدريج از دست می دهند. مردم به خاطر تعداد زياد قربانيان، اجساد آنها را بطور گروهی می سوزانند.

بيمارستان های پايتخت، کانون زلزله به دليل تعداد زياد مجروحان و کشته ها قادر به ارائه خدمات نيستند. عمليات امدادرسانی به کندی انجام می گيرد، در حاليکه ده ها هزار نفر نياز به کمک دارند. شدت و سرعت وقوع زلزلۀ روز شنبه به حدی بوده که مردم بدون لباس و پول، از خانه گريخته اند.

تیم ها و اعضای سازمان های امداد بین المللی برای کمک به زلزله زدگان و امدادگران نپال، در حال ورود به کاتماندو، پایتخت این کشور هستند.

شمار کشته شدگان زمین لرزه ۷.۸ ریشتری روز شنبه، ۵ اردیبهشت، تاکنون به بیش از ۳۷۰۰ نفر رسیده و هزاران تن دیگر نیز مجروح شده اند. در شرق کاتماندو، زلزله کوه اورست را لرزاند و باعث سقوط بهمن شد. سقوط بهمن به مرگ دست کم ۱۸ کوهنورد منجر شد.

استیو هرمن، خبرنگار «صدای آمریکا» که همراه یک تیم جستجوی ۷۰ نفره ژاپنی راهی کاتماندو بود گفت هواپیمای حامل او به دلیل ترافیکی که هواپیماهای نظامی در فرودگاه کاتماندو ایجاد کرده بودند، نتوانست در این فرودگاه فرود بیاید و برای سوخت گیری به فرودگاه کلکته در هند رفت.

او گفت به پروازش هشدار داده شده بود که منتظر یک «وضعیت بی نظمی باشد.»

تیمی از امدادگران آلمانی در فرودگاه فرانکفورت آماده اعزام به نپال می شوند
تیمی از امدادگران آلمانی در فرودگاه فرانکفورت آماده اعزام به نپال می شوند

دولت نپال بار ديگر از جامعه جهانی تقاضای کمک کرده و می گويد، به همه نوع وسيله، از غذای خشک گرفته تا چادر، نيروی بهداشتی و کارشناس نياز دارد. اما امدادگران خارجی به خاطر کمبود جا و ازدحام بيش از حد نيروهای کمکی، به دشواری قادر به فرود در تنها فرودگاه بين المللی نپالند.

جريان مخابرات هنوز قطع است و بسياری از مردم در کشورهای ديگر قادر به تماس با بستگان و دوستان خود که برای گردش به نپال رفته اند، نيستند. رانش پی در پی زمين روستاها را از يکديگر جدا کرده است.

سازمان ملل متحد به نقل از منابع دولت نپال می گوید زلزله بر ۳۵ ناحیه از ۷۵ ناحیه نپال تاثیر داشته است. حدود ۳۰ میلیون نفر در نپال زندگی می کنند.

صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف، اعلام کرده است که تقریبا ۱ میلیون کودک در نپال به کمک های این نهاد احتیاج دارند.

یک مدیر سازمان امدادرسانی بین المللی آکسفام به «صدای آمریکا» گفت زلزله نپال از دو جهت به این کشور آسیب رسانده است، به طوری که هم تاسیسات زیربنایی نپال نابود شده است، هم اینکه به خاطر نابودی آن تاسیسات، صنعت گردشگری نپال، که کشور به آن وابسته است، آسیب دیده است.

هنگام وقوع زلزله کوهنوردان زيادی در مسير قله اورست گرفتار بهمن شدند، با هر پس لرزه در نپال، بهمن های غول آسا در بلندی های اورست سقوط می کند که ارتفاع برخی از آنها بيش از يک کيلومتر ذکر شده است.

يکی از کوهنوردان سرشناسی که هنگام وقوع زلزله در اورست بوده، مايکل چرتون، مستند ساز نيويورکی است که توانسته از اين واقعه جان سالم به در ببرد.

کميته بين المللی صليب سرخ در وبسايت خود اعلام کرده است که صدها نپالی و خارجی هنوز ناپديد هستند.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا چند تیم نخبه امدادرسانی در آمریکا را آماده اعزام به نپال کرد.

یک تیم ۵۶ نفره نخبه از سازمان امدادگران فيرفکس کانتی در ايالت ويرجينيای آمريکا روز یکشنبه همراه شماری از مسوولان سازمان دولتی «اداره توسعه بین‌المللی آمریکا» به نپال اعزام شدند.

وزیر امورخارجه هند گفت این کشور ۳ تن کمک و یک تیم امداد ۴۰ نفره به نپال فرستاده است. هند همچنین شهروندان خود را از نپال خارج می کند.

آلمان، فرانسه، چين، اسرائيل، و اعضای آسه آن سازمان کشورهای جنوب شرقی آسيا از جمله کشورهايی هستند که در حال اعزام نيرو و کمک های انسانی به نپال هستند.

روز یکشنبه پس لرزه ای به قدرت ۶.۷ ریشتر بار دیگر کاتماندو را به لرزه در آورد. ساکنان کاتماندو یکشنبه شب را در خیابان ها سپری کردند. آنها نگران پس لرزه های دیگر هستند.

زمین لرزه روز شنبه به اندازه‌ای شدید بود که شرق هند و بخش‌هايی از بنگلادش را به لرزه در آورد. چندین نفر در هند، بنگلادش و بوتان کشته شده اند و گزارش ها از مجروح شده افراد در مناطق دور افتاده مرز نپال و چین حکایت دارد.

زلزله ۵ اردیبهشت شديد ترين زلزله در تاريخ ۸۱ سال گذشته نپال اعلام شده است. در سال ۱۹۳۴، زمین لرزه شدیدی به کشته شدن بیش از ۱۰ هزار نفر منجر شد.

XS
SM
MD
LG