لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

ساکنان کاتماندو یکشنبه شب را در خیابان ها ماندند


پایتخت نپال به یک اردوگاه بزرگ تبدیل شده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

به دنبال زلزله‌ ۷.۸ ریشتری شهر کاتماندو، پایتخت نپال که پیش از ظهر روز شنبه پنجم اردیبهشت ماه بسیاری از ساختمان های این شهر را ویران کرد، روز یکشنبه پس لرزه ای به قدرت ۶.۷ ریشتر بار دیگر این شهر را به لرزه در آورد.

ساکنان کاتماندو یکشنبه شب را در خیابان ها سپری کردند. آنها نگران پس لرزه های دیگر هستند. تیم های امداد از آمریکا و دیگر کشورها در حال مستقر شدن در نپال هستند تا به جستجوها و امدادرسانی به زلزله زدگان کمک کنند.

زمین لرزه به اندازه‌ای شدید بود که شرق هند و بخش‌هايی از بنگلادش را به لرزه در آورد و در بلندی‌های اورست به سقوط بهمن منجر شد. عملیات امدادرسانی در کوه اورست ادامه دارد و هند و پاکستان نیز آمادگی خود را برای کمک رسانی اعلام کرده اند.

نپال در حال حاضر در وضعيت اضطراری به سر می برد. آمار قربانيان لحظه به لحظه رو به افزايش دارد. هزاران نفر تاکنون کشته و مجروح شده اند.

در هند ۳۴ نفر در اثر زلزله کشته شدند. روز یکشنبه امدادگران برای بیرون کشیدن اجساد بیشتر از میان آوار تلاش کردند و پزشکان کوشش می کردند به سرعت به وضعیت زخمی ها رسیدگی کنند. بسیاری از مجروحان باید در چادرها و یا پارکینگ ها درمان می شدند. با اتمام ذخایر دارویی بیمارستان ها، چالش کمک رسانی به زلزله زدگان بیشتر شده است.

بر اساس گزارش خبرنگار صدای آمريکا در منطقه، با شروع نخستين لرزه‌ها مردم کاتماندو سراسيمه به خيابان‌ها ريختند، شهر، به ويژه بخش‌های قديمی‌تر آن به شدت آسيب ديده، جمعيت زيادی کشته و زخمی شده‌اند. برج چند صد ساله و نماد کاتماندو که در فهرست گنجينه‌های بشری يونسکو به ثبت رسيده بود نیز بر اثر زلزله با خاک يکسان شده است. بر اساس گزارش ها، در اثر ریزش این برج دست کم ۱۸۰ نفر کشته شدند.

برخی از زلزله زدگان می گويند، روستايشان به کلی از صفحۀ زمين محو شده، بسیاری از خانه ها ويران شده اند و بسیاری از مردم روستاها يا ناپديد شده يا مرده اند.

نیروهای نپالی در حال حمل جسد یکی از قربانیان زمین لرزه
نیروهای نپالی در حال حمل جسد یکی از قربانیان زمین لرزه

با اينکه ميزان آسيب و خسارات ناشی از زلزله هنوز ارزيابی نشده است، اما به احتمال قوی اين کشور فقير بخش زيادی از منابع مالی خود را که عمدتاً از طريق توريسم تأمين می شود، از دست داده است. علاوه بر تخريب معماری کهن شهر کاتماندو، که به خاطر جاذبه های توريستی اش بخش زيادی از درآمد کشور را تأمين می کرد، سقوط بهمن و ناپديد شدن چند کوهنورد در قله های اورست، تأثير بدی بر اقتصاد کشور خواهد داشت.

کشور نپال در میان بلندی‌های هيماليا قرار گرفته است.

نارندرا مودی، نخست وزير هند از طريق توئيتر اعلام کرده است که در حال تحقيق و کمک به مناطق زلزله زده در داخل هند و نپال است. آقای مودی برای همکاری و کمک به رئيس جمهوری نپال اعلام آمادگی کرده است.

زلزله روز شنبه شديد ترين زلزله در تاريخ ۸۱ سال گذشته نپال اعلام شده است. در سال ۱۹۳۴، زمین لرزه شدیدی به کشته شدن بیش از ۱۰ هزار نفر منجر شد.

ایالات متحده آمریکا ضمن اعلام تسلیت به بازماندگان قربانیان، وعده داده است یک میلیون دلار به نپال کمک های انسانی کند. دولت باراک اوباما همچنین یک تیم نخبه امدادرسانی، مستقر در ایالت ویرجینا را برای کمک رسانی به نپال فعال کرده است و به یک تیم دیگر نخبه متخصصان در لس آنجلس نیز گفته است آماده اعزام به نپال برای کمک رسانی باشد.

سازمان امدادگران فيرفکس کانتی در ايالت ويرجينيای آمريکا روز شنبه اعلام کرد در حال اعزام يک واحد ۸۰ نفره متشکل از پزشکان و کارشناسان ساختمانی همراه با سگ های ردياب است.

به دنبال زلزله روز شنبه، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در پیامی به رئیس جمهوری نپال کشته شدن شهروندان این کشور را تسلیت گفت.

آلمان، فرانسه، چين، اسرائيل، و اعضای آسه آن سازمان کشورهای جنوب شرقی آسيا از جمله کشورهايی هستند که در حال اعزام نيرو و کمک های انسانی به نپال هستند.

XS
SM
MD
LG