لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

ند پرایس: زنان و دختران ایران کاری خارق‌العاده می‌کنند


همزمان با روز جهانی دختر، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، از شجاعت دختران و زنان ایران که برای حقوق خود دست به اعتراض زده‌اند ستایش کرد.

پرایس، در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه گفت: «آنچه زنان و دختران ایران در هفته‌های گذشته انجام داده و می‌دهند، خارق العاده است. کار آنها نشانی از قدرت حقوق بین‌المللی است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: « این حقوق، همان اندازه که به آمریکائیان و دیگران در سراسر جهان تعلق دارد، به مردم ایران نیز تعلق دارد.»

پرایس بار دیگر بر پشتیبانی همیشگی دولت ایالات متحده از آنهایی که سعی می‌کنند حق و حقوق خود را بدون سلاح به دست گرفتن بیابند تاکید کرد و افزود: «در عمل هم، این را نشان داده ایم».

پرایس اضافه کرد که آنچه بعنوان یک جنبش در واکنش به مرگ مهسا امینی شروع شد، «اکنون جنبه مهمتری برای مردم ایران پیدا کرده است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:« دولت بایدن، کماکان به شرایط در ایران توجه خواهد داشت و آنهایی را که در ارتکاب خشونت، بیرحمی، سرکوب، و تلاش برای ساکت کردن مردم دست دارند را پاسخگو خواهد کرد.»

پرایس پاسخی صریح به سؤال خبرنگار صدای آمریکا نداد که آیا دولت بایدن حاضر است به ایرانیان در داخل و خارج که خواهان تغییر رژیم هستند کمک کند یا خیر، اما گفت تغییر رژیم به خواست و دست مردم هر کشوری باید صورت گیرد. او باز تکرار کرد که ایالات متحده از آزادی بیان پشتیبانی می‌کند.

گفتنی است باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، و همسرش میشل اوباما نیز با صدور بیانیه‌ای درباره اعتراضات ایران، هم‌زمان با روز جهانی دختر، با زنان و دختران ایرانی ابراز همبستگی کردند.

آنها در این بیانیه نوشتند: «ما در همبستگی با زنان و دختران شجاع ایرانی که با اعتراضات مداوم خود برای جهان الهام‌بخش شده‌اند، کنارشان ایستاده‌ایم.»

باراک و میشل اوباما تأکید کردند که حقوقی که زنان ایران می‌خواهند «برابری، حق انتخاب پوشش، ابراز هویت، و آزادی بیان آن بدون مواجه شدن با آزار، تهدید، و خشونت» حقوقی جهانی است.

دور جدید اعتراضات سراسری ایران از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد»، «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد، به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد»، «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»، و «کردستان، زاهدان، خونین تمام ایران» سر داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG