لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

پلیس پاریس با اشاره به خطرات امنیتی یک تجمع مجاهدین خلق را ممنوع کرد


آرشیو، تجمع اعتراضی طرفداران سازمان مجاهدین به مناسبت روز جهانی حقوق بشر
آرشیو، تجمع اعتراضی طرفداران سازمان مجاهدین به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

خبرگزاری رویترز می‌گوید بر اساس نامه‌ای به برگزار کنندگان تجمع سالانه «شورای ملی مقاومت ایران» که رویترز آن مشاهده کرده است، فرانسه تجمع آتی این گروه را به دلیل خطر حمله به آن ممنوع کرده است.

این نامه پس از آزادی یک دیپلمات ایرانی به نام اسدالله اسدی ارسال شده است که به اتهام طراحی توطئه بمب گذاری علیه این گروه در سال ۲۰۱۸، محکوم شده بود.

چند روز پیش از این امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، با ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران به مدت ۹۰ دقیقه تماس تلفنی داشت. به نوشته رویترز قدرت‌های غربی به دنبال کاهش تنش با ایران هستند.

سازمان «شورای ملی مقاومت ایران» مستقر در پاریس، بازوی سیاسی «سازمان مجاهدین خلق» است و طی سال‌ها تجمعات مکرری را در پایتخت فرانسه برگزار کرده است. قرار بوده است تجمع سالانه آن ۱ ژوئیه برگزار شود.

در این تجمعات اغلب مقامات بلندپایه سابق آمریکایی، اروپایی و عرب منتقد جمهوری اسلامی شرکت کرده‌اند.

در پاسخ به رویترز، پلیس پاریس بیانیه‌ای به این خبرگزاری داد که در آن تأیید شده است که کمیته برگزار کننده تجمع گروه اپوزیسیون ایرانی را از تصمیم ممنوعیت برگزاری آن مطلع کرده است. پلیس گفته است برگزاری آن تجمع می‌تواند «به دلیل شرایط ژئوپلیتیک باعث اخلال در نظم عمومی شود.»

در بیانیه پلیس آمده است: «علاوه بر این، با توجه به اینکه خطر تروریستی را نمی توان نادیده گرفت، برگزاری چنین رویدادی امنیت آن و همچنین امنیت مهمانان حساس را بسیار پیچیده می‌کند.»

شاهین قبادی، یکی از مسئولان ارشد گروه «شورای ملی مقاومت ایران» در پاسخ به یک سوال رویترز در مورد این موضوع تصمیم پلیس را محکوم کرد.

طبق گزارش رویترز پلیس پاریس گفته است که از پایان ماه مه به این سو سه ساختمان گروه «شورای ملی مقاومت ایران» در حومه پاریس هدف حمله قرار گرفته و این حملات تحت بررسی است. دو منبع گفته‌اند که این حملات با استفاده از گلوله، بمب‌آتش‌زا و دیگر موارد بوده است.

XS
SM
MD
LG