لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۶

شاهزاده رضا پهلوی: تبادل زندانی با جمهوری اسلامی تشویق رژیم به گروگان‌گیری بیشتر است


 شاهزاده رضا پهلوی، سخنرانی میان ایرانیان در رم
شاهزاده رضا پهلوی، سخنرانی میان ایرانیان در رم

در پی تبادل اسدالله اسدی وامدادگر بلژیکی با پادرمیانی عمان شخصیت‌های مختلف سیاسی و نهادهای حقوق بشری نسبت به این اقدام واکنش نشان دادند. شاهزاده رضا پهلوی هم در توییتی این گونه اقدامات را موجب تشویق جمهوری اسلامی به گروگان‌گیری و اقدامات تروریستی بیشتر خواند.

شاهزاده رضا پهلوی نوشت: «در دیدارهایم با قانون‌گذاران و سیاستمداران اروپایی تاکید کرده‌ام که معاوضه گروگان‌های‌شان با تروریست‌های رژیم، نه تنها به گروگان‌گیری و تروریسم جمهوری اسلامی پایان نمی‌دهد که این رژیم را تشویق به گروگان‌گیری و اقدامات تروریستی بیشتر می‌کند.»

وی در ادامه افزوده است: «بارها در همین دیدارها به آنها گفته‌ام راه‌حل در اقدامی هماهنگ و از موضع قدرت است: سفرایتان را از ایران فرا بخوانید و هم‌زمان سفرای رژیم را اخراج کنید.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را فورا در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دهید.
به مردم ایران کمک کنید که به آزادی و دموکراسی که لایقش هستند و برایش جان و هزینه داده‌اند، دست یابند.»

ایران و بلژیک روز جمعه با پادرمیانی عمان دو زندانی را مبادله کردند. ساعاتی بعد از این که عمان از پادرمیانی خود خبر داد، مقامات ایران و بلژیک آزادی و مبادله اولیویه وندکستله و اسدالله اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی را تائید کردند.

اولیویه وندکستله، امدادگر ساله بلژیکی در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به اتهام «جاسوسی» به «۴۰ سال» زندان محکوم شد.

او روز جمعه ۵ خرداد با اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی که به اتهام دست داشتن در عملیات بمب‌‌‌گذاری علیه گردهم‌آیی سازمان مجاهدین خلق در پاریس در دادگاهی در بلژیک محکوم شده بود، مبادله شد.


XS
SM
MD
LG