لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۳

احتمال آزادی نازنین زاغری؛ حضور گروه مذاکره‌کننده بریتانیایی در تهران


اعتصاب غذای ریچارد رتکلیف، ‌همسر نازنین زاغری- رتکلیف در مقابل وزارت امور خارجه بریتانیا (آرشیو)
اعتصاب غذای ریچارد رتکلیف، ‌همسر نازنین زاغری- رتکلیف در مقابل وزارت امور خارجه بریتانیا (آرشیو)

یک هیئت بریتانیایی برای مذاکره به تهران رفته‌اند و احتمال آزادی نازنین زاغری، زندانی دوتابعیتی در ایران، قوت گرفته است.

به گفته یک نماینده مجلس عوام بریتانیا، مقامات جمهوری اسلامی گذرنامه بریتانیایی نازنین زاغری رتکلیف را به او بازگردانده‌اند. وکیل این زندانی دوتابعیتی نیز درباره احتمال آزادی او ابراز امیدواری کرده است.

پس از آن که حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری رتکلیف زندانی دوتابعیتی در ایران، روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند به خبرگزاری رویترز گفت که «امیدواریم به‌زودی خبرهای خوبی بشنویم»، تولیپ صدیق، نماینده مجلس عوام بریتانیا، در یک توییت نوشت که خانم زاغری «پس از شش سال» گذرنامه بریتانیایی خود را پس گرفته است.او با بیان این که نازنین زاغری همچنان در خانه خانواده‌اش در تهران حضور دارد، اعلام کرد: «در حال حاضر یک تیم مذاکره‌کننده بریتانیا در تهران است.»


نازنین زاغری شهروند ۴۳ ساله ایرانی-بریتانیایی است که در سال ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران بازداشت و سپس با ‌اتهامات امنیتی روبرو و به پنج سال زندان محکوم شد. خانم زاغری در سال ۱۳۹۹ و در جریان همه‌گیری کرونا به طور موقت از زندان آزاد شد، اما یکسال بعد دادگاه دوباره او را به مجازات دیگری محکوم کرد.

از دیگر شهروندان دوتابعیتی یا خارجی محبوس در ایران می‌توان به سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، مهرداد رئوف و انوشه آشوری (شهروندان ایرانی-بریتانیایی)؛ احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-اتریشی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی) و ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، و همچنین بنجامین بریر گردشگر فرانسوی اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG