لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۲

نازنین بنیادی: معترضان ایرانی سرنگونی جمهوری اسلامی را می‌خواهند


نازنین بنیادی.
نازنین بنیادی.

نازنین بنیادی، بازیگر سرشناس ایرانی-بریتانیایی و فعال سیاسی، با انتشار توییتی گفت ایرانیان معترض خواهان سرنگونی دین‌سالاری حاکم بر کشور خود هستند نه اصلاح آن.

به گفته او، معترضان ایرانی فقط برای احترام به کرامت و حقوق انسانی‌شان از سوی جمهوری اسلامی به خیابان نیامده‌اند.

این فعال سیاسی افزود ایرانیان با سردادن شعارهایی همچون «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» اعلام کرده‌اند که فقط به دنبال اصلاحات نیستند بلکه پایان دین‌سالاری را می‌خواهند.

گفته می‌شود توییت خانم بنیادی پاسخی غیرمستقیم به توییت رابرت مالی است.

رابرت مالی نماینده ویژه دولت بایدن در مذاکرات هسته ای برجام شنبه در واکنش به تظاهرات عظیم ایرانیان خارج از کشوردر حمایت از اعتراضات ضد حکومتی داخل ایران در توییتی نوشت: « راه پیمایان در واشنگتن و شهرهای سرتاسر جهان حمایت خود را از مردم ایران نشان میدهند. مردمی که همچنان به تظاهرات مسالمت آمیز خود ادامه میدهند تا دولتشان به کرامت و حقوق انسانی آنها احترام بگذارد.»

امین سوفیا مهر پژوهشگر و کارشناس امور ایران در پاسخ مستقیم به آقای مالی در توییتر نوشت: «این قطعا برداشت نادرستی از خواسته ایرانیان است. اجازه دهید صراحتا بگویم، شاید جا بیافتد. هیچ قربانی تجاوزی هرگز از تجاوزگر خواستار احترام به کرامت خود نمی شود، ما خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی هستیم. همین. پس حرف در دهان ما نگذارید.»

دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا بیرحمی و سرکوب جمهوری اسلامی علیه تظاهرات گسترده ایرانیان بی دفاع علیه حکومت را محکوم کرده و گفته است در صورتی که خشونتها ادامه یابد، دنبال راههایی برای اعمال تحریمهای بیشتر علیه تهران خواهد بود.

وندی شرمن معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده پیشین دولت آمریکا در توافق برجام نیز در توییتر نوشت: «زنان ومردان ایران، و همه مردم سزاوار این هستند که از حقوق خود در آزادی بیان و اجتماعات مسالمت آمیز بدون خشونت و ارعاب برخوردار شوند. امروز آمریکاییان از واشنگتن دی سی تا لس آنجلس یک بیانیه قدرتمند همبستگی با مردم ایران صادر کردند.»

نازنین بنیادی هفته گذشته با حضور در کاخ سفید با مقامات ارشد ایالات متحده از جمعه کاملا هریس «معاون رییس جمهور» آنتونی بلینکن «وزیر امور خارجه» و جیک سالیوان «مشاور امنیت ملی کاخ سفید» دیدار و گفتگو کرد.

XS
SM
MD
LG