لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۴

رویدادی کم‌سابقه؛ دیدار فرمانده آمریکایی ناتو و رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه


کرتیس اسکاپاروتی ژنرال ارتش آمریکا و فرمانده ناتو (چپ)، و والری گراسیموف رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه
کرتیس اسکاپاروتی ژنرال ارتش آمریکا و فرمانده ناتو (چپ)، و والری گراسیموف رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه و فرمانده عالی ائتلاف نظامی ناتو روز پنجشنبه در رویدادی کم‌سابقه با یکدیگر دیدار و درباره کاهش تنش‌ بین غرب و شرق، که از آن با عنوان شدیدترین تنش پس از پایان جنگ سرد یاد می‌شود، گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیدار «کرتیس اسکاپاروتی» ژنرال ارتش آمریکا و «والری گراسیموف» ژنرال ارتش روسیه در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان و کمتر از یک هفته پس از آن انجام شد که ارتش آمریکا و دو متحد آن دست به حمله موشکی در سوریه زدند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و وزارت دفاع روسیه در اطلاعیه‌هایی جداگانه گفتند دو طرف در این دیدار درباره رزمایش‌ها و نقل و انتقالات نظامی گفت‌وگو کردند. هر یک از طرفین طرف مقابل را به خطرآفرینی در حوزه بالتیک و شرق اروپا متهم می‌کند.

بنا بر اعلام ناتو این مذاکرات بر مسائل مربوط به آرایش نظامی و رزمایش‌ها، تدابیر دفاعی به منظور پیشگیری از بروز هرگونه حادثه نظامی که ممکن است منجر به جنگ شود، و همچنین درباره کانال‌هایی برای شفافیت بیشتر و پیش‌بینی این موارد، متمرکز بود.

روابط غرب با مسکو در سال‌های اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل، مانند دخالت روسیه در بحران اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، و حمایت از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق در جنگ داخلی هفت ساله سوریه، به شدت سرد شده است.

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده نیز سال گذشته با والری گراسیموف در جمهوری آذربایجان دیدار کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG