لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۷

دیدار رئیس جمهوری آمریکا با روسای جمهور استونی، لتونی و لیتوانی


the white house building
the white house building

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین با روسای جمهور استونی، لتونی و لیتوانی دیدار می‌کند تا درباره تقویت امنیت، تجارت، انرژی و همکاری‌های فرهنگی بین آمریکا و این سه کشور عضو ناتو، گفتگو کنند.

بنا به اطلاعیه کاخ سفید، این نشست در عین حال نشان دهنده موفقیت این کشورها در انجام تعهدات مالی در قبال هزینه‌های دفاعی ناتو است.

رئیس جمهور آمریکا بارها از کشورهای عضو ناتو انتقاد کرده بود که سهم عادلانه‌ای از بودجه ناتو را تامین نمی کنند. از زمانی که در سال ۲۰۱۴ مسکو شبه جزیره کریمه را از اوکراین جدا و به خاک روسیه ملحق کرد نگرانی کشورهای لتونی، لیتوانی و استونی درباره مقاصد روسیه و تاسیسات آن کشور در مرز جمهوری‌های بالتیک افزایش یافته و از آن بیم دارند که به سرنوشت کریمه دچار شوند.

این ۳ کشور از آن زمان بر میزان تعهدات مالی به ناتو افزوده‌اند تا در صورتی که مسکو علیه آنها دست به اقدام نظامی بزند از حمایت ناتو برخوردار شوند. ریمونز ویونیس رئیس جمهوری لتونی پیش از سفر به آمریکا در یک گفتگوی تلویزیونی ابراز امیدواری کرد که واشنگتن آشکارا به دفاع از امنیت منطقه بالتیک متعهد شود. به گفته او اعلامیه واشنگتن دایر بر دفاع از جمهوری‌های بالتیک پیام آشکاری خواهد بود به مسکو در این زمینه که آمریکا از استقلال این سه کشور و امنیت آنها پشتیبانی خواهد کرد.

نشست سران بالتیک با رئیس جمهوری آمریکا درست در زمانی انجام می‌شود که تنش‌ها در مناسبات آمریکا و روسیه بعد تازه‌ای پیدا کرده و دو کشور به اخراج گسترده دیپلمات‌های کشور مقابل اقدام کرده‌اند.

سران جمهوری‌های بالتیک، روسیه را به حمله‌های سایبری، گسترش خبرهای نادرست و جعلی، راه اندازی تبلیغات گسترده، و دادن اطلاعات غلط در شبکه‌های اینترنتی با هدف مداخله در امور داخلی خود و تضعیف نظام های دموکراتیک اروپایی متهم می کنند. ماه گذشته پرزیدنت ترامپ ضمن تبریک تلفنی به همتای روس خود به مناسبت اعلام پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، با آقای پوتین درباره یک رشته مسائل از جمله دیدار او از کاخ سفید گفتگو کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG