لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

پیش‌نویس اجلاس واشنگتن از عضویت اوکراین در ناتو حمایت می‌کند


سران کشورهای ناتو در اجلاش هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل ناتو- ۲۰ تیر ۱۴۰۳ واشنگتن، پایتخت آمریکا
سران کشورهای ناتو در اجلاش هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل ناتو- ۲۰ تیر ۱۴۰۳ واشنگتن، پایتخت آمریکا

پیش‌نویس اجلاس سران کشورهای عضو ناتو حاکی از تعهد آنان برای حمایت از «مسیر برگشت‌ناپذیر» ادغام اوکراین در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است.

اجلاس سران کشورهای عضو ناتو به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس این سازمان از روز سه‌شنبه ۱۹ تیر در واشنگتن آغاز شده است که تا روز پنجشنبه ۲۱ تیر ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از این پیش‌نویس، اعضای ناتو همچنین از چین می‌خواهند که تمام حمایت‌های خود از تلاش‌های جنگی روسیه علیه کی‌یف را متوقف کند.

طبق پیش‌نویس این بیانیه‌، چین به یک عامل تعیین کننده در تلاش‌های جنگی روسیه علیه اوکراین تبدیل شده و پکن همچنان چالشی نظام‌مند برای اروپا و امنیت جهانی است.

بر اساس پیش‌نویس بیانیه، کشورهای ناتو در نظر دارند حداقل ۴۰ میلیارد یورو در سال آینده در اختیار اوکراین قرار دهند و ساز و کاری را نیز برای هماهنگی در ارائه تجهیزات نظامی و آموزش به نیروهای اوکراینی ایجاد کنند.

در این پیش‌نویس آمده است که متحدان ناتو متعهد خواهند شد که از اوکراین در مسیر ادغام کامل «یورو-آتلانتیک» (کشورهای اتحادیه اروپا و اعضای اروپایی ناتو - آمریکای شمالی) از جمله عضویت در ناتو حمایت کنند.

در این پیش‌نویس آمده است که در صورت توافق متحدان و برآورده شدن شرایط، از اوکراین برای پیوستن به ناتو دعوت خواهد شد.

پیش‌نویس همچنین اهمیت اقیانوس هند و اقیانوس آرام را برای ناتو مورد بررسی قرار داده است و از همکاری‌های تقویت شده با شرکای آسیا-اقیانوسیه برای حمایت از اوکراین استقبال می‌کند.

در این پیش‌نویس آمده که ناتو همچنین نگران تحولات و فعالیت‌های فضایی چین است و از پکن می‌خواهد در بحث‌های کاهش ریسک استراتژیک شرکت کند.

علاوه بر این، در پیش‌نویس آمده است که متحدان ناتو مایل به حفظ کانال‌های ارتباطی با مسکو برای کاهش خطر و جلوگیری از تشدید تنش هستند.

XS
SM
MD
LG