لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

دبیرکل ناتو: روسیه در مورد مانورهای نظامی ماه آینده شفاف‌سازی کند


ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو - آرشیو
ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو - آرشیو

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی روز جمعه با تاکید بر این که ناتو به دقت تمرین‌های نظامی ماه آینده در غرب روسیه و بلاروس را رصد خواهد کرد، از مسکو خواست شفافیت بیشتری درباره جزئیات به خرج دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ینس استولتنبرگ به خبرنگاران در لهستان گفت «همه کشورها حق تمرین‌ نظامی دارند، اما در عین حال همه کشورها باید شفافیت در آن تمرین‌ها را به عنوان یک تکلیف محترم بشمارند.»

بنا بر اعلام روسیه، در این مانورها که قرار است در روزهای ۱۴ تا ۲۰ سپتامبر (۲۳ تا ۲۹ شهریور) برگزار شوند، ۱۳ هزار نیروی نظامی شرکت خواهند کرد.

این حداکثر تعدادی است که طبق یک توافق بین المللی حضور ناظران خارجی در مانور الزامی نیست. اما به نوشته رویترز، برآوردهای غرب نشان می‌دهد شمار نیروهای شرکت کننده بیش از تعداد اعلام شده است.

آقای استولتنبرگ، که پس از دیدار با نخست وزیر لهستان با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، همچنین گفت که اعزام نیروهای این پیمان نظامی به منطقه «علامت واضحی است که حمله به یک متحد، حمله به کل اتحادیه است.»

دبیرکل ناتو که برای نظارت بر اعزام و روند استقرار نیروهای ناتو در شرق لهستان به آن کشور سفر کرده، قرار است روز جمعه و پیش از بازدید از منطقه، با وزیران امور خارجه لهستان، ترکیه و رومانی نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG