لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۲

دبیرکل ناتو گفت حمایت غرب از افغانستان ادامه می یابد


ینس استولتن برگ در مصاحبه مطبوعاتی در کابل. ۶ نوامبر۲۰۱۴
ینس استولتن برگ در مصاحبه مطبوعاتی در کابل. ۶ نوامبر۲۰۱۴

رئیس جدید ناتو روز پنجشنبه ۶ نوامبر در دیداری اعلام نشده از کابل اعلام کرد که این ائتلاف نظامی غرب به حمایت از افغانستان پس از بیرون رفتن نیروهای خارجی در پایان امسال ادامه خواهد داد.

ینس استولتن برگ، دبیرکل جدید ناتو گفت با پایان جنگ «فصل جدیدی گشوده می شود که در آن آینده افغانستان در دست مردم افغان قرار خواهد گرفت، اما ما به حمایت خود ادامه خواهیم داد».

نخست وزیر پیشین نروژ افزود: «مأموریت جدید ما دادن آموزش و مشاوره و کمک به نیروهای افغان است. درعین حال به حمایت های مالی نیز ادامه خواهیم داد».

نخستین دیدار استولتن برگ از افغانستان در مقام دبیرکل ناتو شامل مذاکره با اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی جمهوری افغانستان و فرماندهی ارشد نیروهای بین المللی برای کمک های امنیتی خواهد بود. اشرف غنی نیز گفت چشم به راه کار کردن با نیروهای ائتلاف در آینده است:

«آرزوی ما برای مردم مان و برای صلح پایدار است. ما چهار راه آسیا هستیم. مردم ما از حکومت خود می خواهند که نیروهای متنازع را درکنارهم بر کرسی همکاری بنشاند. از این رو من درانتظار چنین فرصت هایی هستم . ما همه مشکلات را از سرراهمان برمی داریم.»

ناتو و آمریکا تا۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ نیروهای خود را از افغانستان بیرون می برند با این حال حدود ۱۲ هزار سرباز باقی خواهند ماند که ماموریت بخشی از آنان آموزش و حمایت نیروهای امنیتی افغان است.

XS
SM
MD
LG