لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

تاکید دوباره اشرف غنی بر مبارزه با فساد در افغانستان


اشرف غنی احمد زی رئیس جمهوری افغانستان بر تصمیم خود در مبارزه با فساد و تضمین امنیت در کشور تاکید کرده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، غنی که از سفری چهار روزه به چین باز گشته است، روز شنبه درکابل گفت کسانی که در سال ۲۰۱۰ تقریبا یک میلیاد دلار از بانک کابل اختلاس کردند، محاکمه خواهند شد.

غنی نبرد با فساد مالی و رشوه گیری را یکی از برنامه های عمده سیاسی خود اعلام کرده است و در پی آغاز کار بعنوان رئیس جمهوری، پرونده بانک کابل را دوباره گشود و اقدامات قانونی را علیه مقاماتی که به استفاده از پول بیت المال برای مصارف شخصی متهم شده اند آغاز کرد.

غنی همچنین گفت پکن تعهد کرده است به برقراری صلح در افغانستان کمک کند و یاد آور شد افغانستان هرگز دوباره پایگاهی برای شورشیان جهت حمله به کشورهای دیگر نخواهد شد.

غنی در چین، از طالبان دعوت کرد به روند صلح که جامعه بین المللی از آن حمایت می کند بپیوندد. او در یک نشست خبری در پکن گفت «صلح آسان نیست، اما اجتناب ناپذیر است.» با این حال، تاکنون پیشنهاد های مشخصی برای مذاکرات صلح با طالبان ارائه نداده است.

در این میان، خشونت روز شنبه ادامه یافت و دستکم ۱۲ تن از اعضای نیروهای امنیتی در ولایت لوگر کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از سخنگوی فرمانداری حاکی است یک بمب انداز انتحاری شش پلیس و سه سرباز را در ناحیه عذرا در لوگر کشت و حدود ۲۰ غیر نظامی را مجروح کرد. مسئولیت حمله را که در آن چند ساختمان نیز ویران شد، طالبان برعهده گرفت.

دقایقی بعد، یک بمب کنار جاده ای در ناحیه بََرکی در ولایت لوگر منفجر شد، سه پلیس جان سپردند و سه نفر مجروح شدند. کسی مسئولیت حمله را نپذیرفته است.

XS
SM
MD
LG