لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

پاکستان اتهام پنتاگون را رد کرد


پاکستان اتهام آمریکا را که اسلام آباد از پیکارجویان در هند و پاکستان حمایت می کند رد کرده است. در همین حال، رئیس جمهوری افغانستان با فرمانده ارتش پاکستان ملاقات کرد و در باره تقویت همکاری در نبرد با پیکارجویان به تبادل نظر پرداخت.

اتهام در گزارش اخیر وزارت دفاع آمریکا – پیشرفت بسوی امنیت و ثبات در افغانستان - عنوان شد. در اين گزارش از جمله گفته می شود پیکارجویان همچنان از پناهگاه هايی در پاکستان برخوردارند و اسلام آباد از آنها بعنوان عاملی برای جبران کاهش نفوذ در افغانستان و وزنه ای در برابر برتری نظامی هند استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، وزارت امور خارجه پاکستان روز پنجشنبه، ۱۵ آبان (۶ نوامبر) ریچارد اولسون سفیر آمریکا را فراخواند و اتهامات پنتاگون را رد کرد.

سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی و امور خارجی دولت پاکستان، گفت اتهامات، در حالی که ارتش به عملیات عمده ای علیه پیکار جویان در وزیرستان شمالی دست زده ، بویژه نگران کننده است.

گزارش پنتاگون عملیات را تحسین می کند و می پذیرد که ارتش پاکستان در حمله علیه پیکارجویان محلی و خارجی موفقیت هایی کسب کرده است. با این حال، وزارت امور خارجه پاکستان گفت گزارش با واقعیت تطییق نمی کند، و به همکاری های اسلام آباد با واشنگتن در حوزه های مورد علاقه مشترک اشاره کرد.

روز پنجشنبه همچنین ژنرال رحیل شریف فرمانده ارتش پاکستان به کابل رفت و جداگانه با اشرف غنی رئیس جمهوری و رهبران ارشد نظامی افغانستان ملاقات کرد.

گزارش آسوشیتد پرس به نقل از بیانیه ارتش پاکستان حاکی است شریف انتخاب غنی به ریاست جمهوری افغانستان را به او تبریک گفت و تکرار کرد یک « افغانستان آرام و باثبات بنفع پاکستان است و برخورد با تروریسم بعنوان دشمن مشترک، تنها راه برای تضمین امنیت منطقه ای است.»

سپس مقامات افغان شریف را از وضعیت امنیتی در افغانستان آگاه ساختند.

XS
SM
MD
LG