لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۵

درخواست مسوولان ناتو از کرزی برای امضای پیمان امنیتی


وزیران امورخارجه ناتو در بروکسل از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان خواستند پیمان امنیتی افغانستان با آمریکا را امضا کند.

این قرارداد اجازه می دهد هزاران سرباز خارجی پس از سال ۲۰۱۴ در این کشور بمانند.

آنها می خواهند سربازان برای ادامه آموزش و راهنمایی نیروهای محلی پس از ۱۲ سال جنگ، و خروج نیروهای رزمی بین المللی تا پایان ۲۰۱۴، باقی بمانند. حامد کرزی رئیس جمهوری تاکنون با امضای توافقنانه امنیتی جدید مخالفت کرده است.

آقای کرزی می خواهد این توافقنامه پس از انتخابات ریاست جمهوری آوریل آینده امضا شود.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، می گوید ائتلاف ناتو می خواهد در سال ۲۰۱۵ نیز در افغانستان باشد اما برای این منظور امضای «به موقع» حامد کرزی لازم است.

او گفته است اگر به ناتو اجازه داده نشود، مربیان خود را پس از ۲۰۱۴ در افغانستان مستقر کند، کمک مالی برای امنیت کشور به خطر خواهد افتاد. او همچنین گفت اگرتوافق امنیتی امضا نشود، کمک برای توسعه افغانستان نیز ممکن است به خطر افتد.


دبیرکل ناتو گفت ائتلاف ناتو سعی نمی کند موردی را به دولت کابل تحمیل کند، و فقط در صورت تمایل طرف مقابل پیشنهاد کمک می کند. او گفت دعوت از ناتو باید با چارچوب صحیح حقوقی همراه باشد.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا، که برای شرکت در اجلاس دو روزه وزیران امورخارجه ناتو به بروکسل رفته است، روز سه شنبه گفت مخاطرات از مناسبات دوجانبه بین افغانستان وآمریکا فراتر می رود. موضوع جدی است.

کری گفت اکثر مردم افغانستان، که لویه جرگه نماینده آنها بود، از امضای توافقنامه امنیتی حمایت کردند تا انتقال امنیتی به بهترین شکل صورت گیرد.

آمریکا از رهبران افغانستان خواسته است تا پایان دسامبر درمورد پیمان امنیتی تصمیم بگیرند.
XS
SM
MD
LG