لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

تصمیم بانک کانادایی و بستن حساب اتباع ایرانی


کاوه شهروز، معاون کنگره ایرانیان کانادا
کاوه شهروز، معاون کنگره ایرانیان کانادا
بانک کانادایی «TD Canada Trust» اخیراً در اقدامی بی سابقه برای تعدادی از ایرانی تباران مقیم این کشور نامه ای ارسال و آن ها را از بستن حساب های بانکی شان مطلع کرده است. در نامه این بانک بزرگ کانادایی به «قانون اقدامات اقتصادی ویژه علیه ایران» اشاره شده است که براساس آن موسسات مالی کشور از ارائه خدمات مالی به افراد مقیم ایران و یا افرادی که به نفع ایران کار می کنند، منع شده اند.

بنا به گزارش رسانه های کانادا و نهادهای ایرانی کانادایی، مقامات این بانک از توضیح در مورد این تصمیم و تشریح مفاد قانون تحریم هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران و مقامات دولتی اعمال شده اند و احتمال و یا اشاره به موارد نقض این قانون از جانب ایرانی تباران مقیم این کشور خودداری کرده اند.

اتاوا سیتی زن گزارش داده است حساب های بانکی تعدادی از ایرانیان مقیم تورنتو و بریتیش کلمبیا از اوایل ماه مه مسدود و هم اکنون اخباری در موارد مشابه برای ایرانیان مقیم اتاوا، پایتخت کانادا هم منتشر شده است.

کاوه شهروز، وکیل ایرانی تبار مقیم تورنتو و معاون «کنگره ایرانیان کانادا» در مورد اقدام این بانک در مسدود کردن حساب های متعلق به تعدادی از ایرانیان مقیم کانادا با وب سایت صدای آمریکا به گفتگو نشست:

علت این که تی دی بانک و احتمالاً برخی دیگر از موسسات مالی کانادا تصمیم گرفتند حساب های بانکی تعدادی از ایرانیان مقیم کانادا را ببندند و یا مبادلات مالی آن ها را مسدود کنند چه بود؟

کاوه شهروز: هنوز برای ما روشن نیست که چرا تی دی بانک حساب های اعضای جامعه ما را مسدود کرده است. در بسیاری از موارد این افراد حتی هیچ نامه ای دریافت نکردند و از پیش در مورد این تصمیم به آن ها اطلاع داده نشده بود. در برخی موارد به تعدادی از کانادایی های ایرانی تبار نامه ای ارسال و به آن ها گفته شده بود که حساب بانکی شان بسته شده است. در برخی از نامه ها به مسئله قانون تحریم ها اشاره شده، اما توضیح و یا علت احتمالی نقض قانون تحریم از سوی این افراد مطرح نشده است.

آیا می دانید که کدام مشتریان بانک و یا چه حساب هایی حساسیت بانک را برانگیخته و مقامات را بر آن داشته تا حساب ها را بدون هیچ توضیحی مسدود کنند؟ آیا این افراد به طور تصادفی انتخاب شدند و یا این گروه حساب های داشتند که منبع پول و دارایی آن ها از ایران تامین می شدند؟

کاوه شهروز: پاسخ به این سوال دشوار است چون مقامات تی دی بانک از تشریح علت این امر خودداری کرده اند. در برخی از موارد حساب تعدادی از ایرانی تبارانی را بسته است که پول از ایران به حساب هایشان واریز کرده بودند و این مبالغ برای اهدافی به جز فعالیت های بازرگانی بوده است. (مبلغ مجاز برای واریز به حساب های شخصی کمتر از ٤٠ هزار دلار است.) در موارد دیگر هیچ پولی از ایران به کانادا واریز نشده بود و چنین روندی نگران کننده است.

وضعیت کنونی مبالغ موجود در حساب های مسدود شده چیست؟ آیا دارایی های نقدی این افراد مسدود شده و یا آن ها اجازه دسترسی به حساب ها و برداشت پول هایشان را داشته اند؟

کاوه شهروز: تا جایی که ما مطلع هستیم، این حساب ها مسدود و یا غیرقابل دسترسی نشده اند. پول مشتریان به آن ها تحویل داده شده و به آنها توصیه شده تا در یک بانک دیگر حساب باز کنند. ما نگران این هستیم که بانک های دیگر هم الگوی بانک تی دی را تکرار کنند. من نمی دانم مردم چه خواهند کرد اگر دیگر بانکهای کانادایی هم از این روند پیروی کنند.

آیا دولت کانادا از تصمیم بانک مطلع شده است؟ آیا مقامات اتاوا تا به حال واکنشی در این زمینه داشته اند؟

کاوه شهروز: دولت کانادا از این مسئله مطلع شده، اما به نظر ما اقدام جدی و کافی در این زمینه اتخاذ نکرده است. تا به حال تنها واکنش آن ها این بوده است که ما را به قانون تحریم ها ارجاع بدهند. اما نه مقامات دولتی و نه مسئولان بانک برای ما تشریح نکرده اند افرادی که حساب هایشان مسدود و یا بسته شده است، چگونه و کدام ماده قانون تحریم ها را نقض کرده اند. ما به شدت نگران هستیم که این مشکل به بانک های دیگر هم کشیده شود.

موضع کنگره ایرانیان کانادا در این مورد چه بوده و تا به حال چه اقدامی انجام شده است؟

کاوه شهروز: موضع ما روشن و ساده است. اگر دولت کانادا و یا شرکت های بزرگ کانادایی قصد دارند دولت ایران را به دلیل برنامه اتمی و یا موارد نقض حقوق بشر مجازات کنند، ما از این اقدامات استقبال می کنیم. اما ما نگران این هستیم که تصمیم اخیر بانک در بستن حساب های بانکی ایرانیان مقیم کانادا، از مجازات دولت ایران فراتر برود. به نظر می رسد که رفتار تی دی بانک به مردم عادی، دانشجویان، اقشار آسیب پذیر و مستمری بگیرانی که هیچ ارتباطی با دولت ندارند، لطمه می زند.

تصمیم اخیر بانک کانادا چه تاثیری بر ایرانیان مهاجر مقیم این کشور خواهد داشت؟

کاوه شهروز: این تصمیم تاثیر مستقیم بر زندگی و شرایط مالی ایرانی تباران مقیم کانادا داشته است. مردم به دردسر افتاده اند. اما من فکر می کنم که جامعه ایرانیان کانادا بیشتر نگران آینده است. بسیاری از اعضای جامعه ایرانی مقیم کانادا احساس می کنند که احتمال دارد هر لحظه از خدمات بانکی موسسات مالی کانادا محروم شوند و بسیاری از آن ها تصور می کنند که نه تنها مورد بی احترامی قرار گرفته اند، بلکه با آن ها همچون شهروندان درجه دو رفتار شده است. نگرانی ما این است که تحریم ها باید ناقضان حقوق بشر را هدف قرار دهند و نه مردم عادی.

سخنگوی تی دی بانک تاکید کرده است که این تصمیم به طور خاص ایرانی تباران مقیم کانادا را هدف قرار نداده است، آیا از تجربه مشابهی در دیگر جوامع قومی مقیم کانادا اطلاع دارید؟

کاوه شهروز: من اطلاعی ندارم که اعضای جوامع قومی دیگر هم تجربه مشابهی داشته اند و یا خیر. به نظر من حتی اگر آن ها هم تجربه مشابهی داشته باشند، بدرفتاری این بانک با مردم مسئله ناخوشایندی است و با هیچ کس نباید به این شیوه برخورد کنند.

با وجودی که هنوز تعداد ایرانیانی که هدف تصمیم اخیر تی دی بانک قرار گرفته اند مشخص نیست، اما روزنامه اتاوا سیتی زن از افزایش تعداد حساب های مسدود شده و عدم پاسخگویی مقامات مسئول این بانک خبر داده است.

براساس مقررات انجمن بانکداران کانادا، هر بانک این کشور باید از اجرای تحریم های دولت فدرال علیه ایران پیروی کند و بانک ها، براساس توافق نامه ای که به هنگام افتتاح حساب با مشتریان خود امضا می کنند، از حق مسدود کردن و یا بستن حساب های بانکی آن ها برخوردار خواهند بود.
XS
SM
MD
LG