لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

سایت اماراتی «نشنال»: شبه‌نظامیان حوثی جنگ‌افزارهای موشکی بیشتر و دقیق‌تری را از ایران دریافت می‌کنند


شبه‌نظامیان حوثی یمن، عکس از آرشیو
شبه‌نظامیان حوثی یمن، عکس از آرشیو

سایت خبری «نشنال» امارات در گزارشی به توانایی موشکی شبه‌نظامیان حوثی‌ در یمن پرداخته و گفته است که حجم بزرگی از این جنگ‌افزارها به وسیله جمهوری اسلامی ایران تامین می‌شود.

این گزارش که روز دوشنبه ۱۰ آبان منتشر شده، می‌گوید کارشناسان تسلیحاتی سازمان ملل و ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، با بررسی یافته‌ها و شواهد حمله‌های موشکی حوثی‌ها گفته‌اند که این گروه در زمان شروع جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۴، بخش اعظم سلاح‌های خود را از طریق حمله به انبارهای اسلحه دولت سابق یمن و اصلاحات انجام‌شده روی مهمات موجود در میدان جنگ به دست آورده بودند.

موشک برکان-۳ که در داخل یمن طراحی و تولید می‌شود، نمونه بهینه شده موشک «قیام» است که گفته می‌شود ۱۲۰۰ کیلومتر برد دارد.

بنا بر این گزارش، در حال حاضر بخش بزرگی از تسلیحات حوثی‌های یمن موشک‌های «برکان-۳» با برد حدود ۱۲۰۰ کیلومتر، موشک‌های «بدر پی-‌۱» با برد ۱۵۰ کیلومتر، و موشک‌های «فراگ-۷» - باقی‌مانده از زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق که حوثی‌ها آن را «زلزال» نامیده‌اند - با برد ۶۵ کیلومتری هستند.

موشک برکان-۳ که در داخل یمن طراحی و تولید می‌شود، نمونه بهینه شده موشک «قیام» است که گفته می‌شود ۱۲۰۰ کیلومتر برد دارد. این موشک بیشترین برد را در میان تسلیحات حوثی‌های یمن دارد، ولی دقت آن بالا نیست و حوثی‌ها در حمله به عربستان سعودی از آن استفاده می‌کنند.

بر اساس این گزارش، بیشتر موشک‌‌هایی که حوثی‌ها در اختیار دارند، توانایی کافی برای تخریب یک منزل مسکونی یا یک مسجد را دارند.

کارشناسان می‌گویند این موشک‌ها بر اساس تسلیحات ایرانی‌ها طراحی شده و به احتمال بسیار زیاد قطعات متفاوت آن پس از تولید در ایران، با قایق به یمن قاچاق شده و آن‌جا سرهم‌بندی می‌شود.

این گزارش می‌گوید شواهدی در دست است که مشاوران ایران در لبنان موشک زلزال-۲ را به مکان‌یاب مجهز کرده‌اند که این موشک را دقیق‌تر می‌کند.

گزارش نشنال به گزارش‌ها و یافته‌های چند اندیشکده اشاره می‌کند، ولی همچنین می‌افزاید این گزارش‌ها بدون آزمایش مستقل، قابل راستی‌آزمایی نیست.

XS
SM
MD
LG