لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۷

احتمال شکست حزب راست افراطی «اجتماع ملی» فرانسه در کسب اکثریت مطلق پارلمانی


مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «اجتماع ملی» فرانسه. آرشیو
مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «اجتماع ملی» فرانسه. آرشیو

یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که احتمال دارد تلاش‌های احزاب چپ گرا و راست گرای فرانسه برای جلوگیری از موفقیت حزب راست افراطی «اجتماع ملی» در انتخابات این کشور نتیجه‌بخش باشد و این حزب تحت رهبری مارین لوپن در دور دوم انتخابات پارلمانی که قرار است روز یکشنبه ۱۷ تیر برگزار شود، اکثریت کرسی‌ها را به دست نیاورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مؤسسه «اوپنیون وی» روز جمعه ۱۵ تیر و دو روز مانده به انتخابات پارلمانی فرانسه، نتایج یک نظرسنجی‌ را منتشر کرد که نشان می‌دهد حزب راست افراطی اجتماع ملی احتمالاً در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه بین ۲۰۵ تا ۲۳۰ کرسی کسب خواهد کرد.

بر این اساس، پیش‌بینی‌ می‌شود که این حزب نخواهد توانست ۲۸۹ کرسی لازم را برای کسب اکثریت مطلق و توانایی در تصویب قوانین و پیگیری برنامه‌های خود به دست آورد.

پیشتر شرکت «ایفوپ» روز چهارشنبه ۱۳ تیر گزارش داده بود که اجتماع ملی بین ۲۱۰ تا ۲۴۰ از کل ۵۷۷ کرسی مجلس ملی فرانسه را به دست خواهد آورد. برآورد‌های شرکت «تولونا-هریس اینتراکتیو» نیز به این موضوع اشاره کرده بود.

بر اساس این گزارش، پس از آن که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، حدود یک ماه پیش پارلمان را منحل کرد و دور نخست انتخابات برگزار شد، احزاب مختلف در برابر احتمال به قدرت رسیدن حزب راست افراطی اجتماع ملی، مجبور به هم‌افزایی و فراموش کردن اختلافات خود شدند.

در این ارتباط برای مقابله با این تهدید، حزب رنسانس به رهبری امانوئل ماکرون و جبهه جدید مردمی، متشکل از اکثر احزاب چپ گرا، بیش از ۲۰۰ نامزد را از انتخابات دور دوم برداشتند تا از تقسیم آراء به سود نامزدهای اجتماع ملی جلوگیری کنند.

نتایج نظرسنجی های اخیر نیز نشان می‌دهد که این استراتژی برای آنها کارآمد بوده است.

رویترز اشاره کرد که بازار بورس و اوراق قرضه دولتی در فرانسه تا اندازه ای از زیان‌های خود جبران کرده‌اند، زیرا احتمال کسب اکثریت مطلق توسط حزب مارین لوپن کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG