لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۷

اوباما: ضرورت همکاری با دیگر کشورها علیه تروریسم


پرزیدنت باراک اوباما روز پنجشنبه در سخنانی در دانشگاه دفاع ملی گفت رهنمود سیاسی جدیدی را امضا کرده است که شرایط و زمان استفاده آمریکا از هواپیماهای بدون سرنشین را برای کشتن مظنونین تروریسم در خارج از کشور تنظیم می کند. وی همچنین گام هایی را که جهت شکستن بن بست تعطیلی بازداشتگاه گوانتانامو برداشته شده است تشریح کرد. و بر حمایت خود از آزادی مطبوعات در برابر انتقادهای اخیر از تحقیقات دولت او در متوقف ساختن درز اطلاعات محرمانه تاکید گذاشت.
آقای اوباما گفت ایالات متحده از حملات هواپیماهای بدون سرنشین فقط زمانی استفاده خواهد کرد که تهدیدی فوری متوجه مردم آمریکا باشد. و یک تروریست مظنون نتواند دستگیر شد. او یادآور شد امریکا به حاکمیت کشورها احترام خواهد گذاشت و حملات را به هدف های القاعده یا گروه های وابسته به آن محدود خواهد کرد.

آقای اوباما گفت : اسامه بن لادن و نیز اکثر دستیاران عمده او کشته شده اند. هیچ حمله عمده ای علیه آمریکا صورت نگرفته است و کشور امن تر است. شمار کمتری ار سربازان آمریکایی در مناطق جنگی حضور دارند و در ۱۲ ماه آینده آنها به بازگشت به کشور ادامه خواهند داد. متحدان ما نیرومند هستند و موضع ما در جهان به دلیل کوشش هایمان امن تر است. با این حال، آقای اوباما گفت تروریست ها هنوز آمریکا را تهدید می کنند.

رئیس جمهوری امریکا گفت نه او و نه هیچ رئیس جمهوری دیگر آمریکا نمی تواند تروریسم را به طور کامل شکست دهد. اما می توان شبکه هایی که بطور مستقیم خطرناک هستند را از بین برد و نگذاشت نطفه تشکیل چنین گروههایی شکل گیرد.
آقای اوباما در این سخنرانی سیاست جدید خود برای مبارزه با تروریسم را ترسیم کرد. به گفتۀ او تروریسم اکنون هم بین المللی و هم داخلی است. اما تروریسم بین المللی مهلکتر است. آقای اوباما گفت: «پس از افغانستان، دیگر تلاش ما «جنگ بین المللی علیه تروریسم» نباید باشد... بلکه باید یک سلسله تلاشهای مستمر و هدفمند برای از هم پاشیدن شبکه های خاص افراطگرا باشد که تهدیدی برای آمریکا هستند. این کار ضرورت همکاری با دیگر کشورها را می طلبد.»
آقای اوباما گفت: اقدام هدفمند علیه تروریستها، همکاری مؤثر و کارا، تعامل دیپلماتیک بخشی از چنین استراتژی فراگیری است که ما می توانیم به طور قابل ملاحظه ای احتمال حملات بزرگ علیه کشور و آمریکائیان خارج از کشور را کاهش دهیم. اما این نباید باعث شود چالش تروریسم داخلی را نادیده بگیریم.
رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی از استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در این مبارزه دفاع کرد. آقای اوباما گفت استفاده از این وسیله نظامی به لشکر کشی ارجحیت دارد.

آقای اوباما درباره زندانیان گونتانامو گفت او متوقف کردن انتقال زندانیان گوانتانامو به یمن را لغو می کند و نماینده ویژه ای برای نظارت بر انتقال ها منصوب خواهد کرد.
آقای اوباما همچنین از وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) خواست محلی را در خاک آمریکا برای تشکیل دادگاههای نظامی جهت محاکمه مظنونین تروریسم، که اینک در گونتانامو زندانی هستند، تهیه کند. او از کنگره خواست با وی برای تعطیل کردن این زندان همکاری کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «می دانم سیاست مقوله ای دشوار است، اما تاریخ در این جنبه نبرد ما علیه تروریسم، و کسانی از ما که نتوانستیم به آن پایان دهیم، به سختی قضاوت خواهد کرد.»
XS
SM
MD
LG