لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

یاسمین مقبلی در لباس فضانوردی: به زمان پرتاب نزدیک هستیم


یاسمین مقبلی با لباس جدید فضانوردی اسپس‌ایکس - منبع عکس: اسپس‌ایکس. Credit: SpaceX
یاسمین مقبلی با لباس جدید فضانوردی اسپس‌ایکس - منبع عکس: اسپس‌ایکس. Credit: SpaceX

یاسمین مقبلی، فضانورد آمریکایی-ایرانی‌تبار شامگاه شنبه در توئیتی تصاویری از خود را با لباس فضانوردی شرکت اسپیس‌ایکس منتشر کرد.

او در این توئیت نوشت که «اخیرا برای گرفتن چند عکس و در حال امتحان کردن لباس‌ فضانوردی اسپس‌ایکس ژست گرفتم.»

اسپیس‌ایکس متعلق به ایلان ماسک است. او همچنین مالک شرکت توئیتر و مدیرعامل شرکت خودروساز تسلا است.

یاسمین مقبلی در ادامه توئیت خود نوشت که دوختن لباس فضانوردی که اندازه باشد و در شرایط مختلف کارآمد باشد اهمیت دارد.

این زن ایرانی‌تبار همچنین نوشت «دیدن نامم که کنار لباس دوخته شده است نیز یادآور خوبی بود که چقدر به [زمان] پرتاب نزدیک هستیم!»

بر اساس اطلاعات بلاگ ناسا، اداره کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا) و شرکت اسپیس‌ایکس با همکاری هم قرار است تا اواسط ماه اوت چهار نفر از فضانوردان را با فضاپیمای اسپیس‌ایکس دراگون و با استفاه از راکت فالکن۹ از مرکز فضایی کندی ناسا در ایالات فلوریدا به ایستگاه بین‌المللی فضایی بفرستند.

«هرگز به این میزان امیدوار نبوده‌ام و به ایرانی‌بودنم افتخار نکرده‌ام»

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، ناسا، فروردین سال گذشته به طور رسمی یاسمین مقبلی را به عنوان فرمانده ماموریت اعزام فضاپیمای اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی انتخاب کرد.

این اولین تجربه ماموریت فضایی یاسمین مقبلی است که از سال ۲۰۱۷ به ناسا پیوسته است.

یاسمین اهل بالدوین نیویورک است و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته هوافضا است. او به عنوان خلبان سوپر کبرا و خلبان آزمایشی تفنگداران دریایی، بیش از ۱۵۰ ماموریت مختلف را انجام داده است و دوهزار ساعت زمان پرواز با بیش از ۲۵ هواپیمای مختلف را در کارنامه خود دارد.

او همچنین با درجه ممتاز از مدرسه خلبانی آزمایشی نیروی دریایی ایالات متحده در مریلند، فارغ‌التحصیل شده است.

او در اوج اعتراضات سراسری سال گذشته در ایران، با انتشار عکسی از خود و دو دختر خردسالش در اینستاگرام نوشته است «اگرچه هرگز بخت آن را نداشته‌ام که حتی یک روز در ایران باشم، اما هرگز به این میزان امیدوار نبوده‌ام و به ایرانی‌بودنم افتخار نکرده‌ام.»

او که در عکس با تی‌شرتی با شعار «زن زندگی آزادی» دیده می‌شد، با اشاره به اعتراضات سراسری در ایران از «زنان و مردان جوان شجاع ایرانی که بعضی‌شان هنوز کودک‌اند» یاد کرد و نوشت آنها زندگی خود را «به خطر می‌اندازند تا نسل آینده فرصتی برای آزادی داشته باشد» گرچه خود «هرگز نتوانستند آن را تجربه کنند.»

XS
SM
MD
LG