لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

ناسا طرح هواپیماهای جدید را آزمایش می کند


دانشمندان ناسا، طرح هایی برای تولید هواپیماهای جدید کم مصرف و کم سر و صدا در دست آزمایش دارند.

سازمان ملی تحقیقات هوا و فضای آمریکا (ناسا) عمدتاً برای اکتشافات فضایی شناخته شده است، اما پژوهش های هوانوردی بخش بزرگی از فعالیت های این سازمان را تشکیل می دهد. مهندسان مرکز هوانوردی ناسا در همپتون ویرجینیا ایده های جدیدی را آزمایش می کنند که می تواند روزی به تولید هواپیماهای سبکتر، با سروصدا و آلودگی کمتر بیانجامد.

ناسا می خواهد تا سال ۲۰۳۰ هواپیماهایی بسازد که نسبت به مدل های سال ۲۰۰۵، ۶۰ تا ۷۰ درصد کمتر بنزین می سوزانند، و آلودگی و سروصدای کمتری تولید می کنند.

دانشمندان می گویند لازمه دستیابی به این هدف ها در اختیار داشتن مواد کم وزن، آیرودینامیک بهتر، سوخت جدید و بدنه متفاوتی برای هواپیماهاست.

مهندسان و پژوهشگران ناسا در تونل بادی عظیم و مافوق صوت این سازمان شکل بندی بال هواپیمای جدیدی را آزمایش می کنند که از ترکیبی از موادساخته شده است که وزن آن به طور قابل ملاحظه ای از آلیاژ آلومینیوم سبکتر است.

رابرت اسکات مهندس ارشد هوا-فضا می گوید در آینده، بال هواپیما را از موادی مشابه این می سازند:
«پیشرفت در ساخت مواد، طراحی پیشرفته و قابلیت تجزیه و تحلیل و ضرورت کارآیی بیشتر، همه و همه ما را به سوی طرح هواپیماهای بسیار کم وزن سوق می دهد.»

یکی از این طرح ها، بال بلندی است که با داربستی به بدنه هواپیما متصل می شود. ریچارد والز پژوهشگر پروژه می گوید:
«این داربست به سخت تر و محکمتر شدن، و هر چه نازک تر شدن بال کمک می کند. بال گسترده تر می شود و به کشش کمتری نیاز دارد.»

فِی کولیر، که پروژه «هوانوردی مسئول در برابر محیط زیست» را مدیریت می کند، می گوید پژوهشگران ناسا به کاهش آلودگی هایی که از موتور هواپیما بیرون می آید هم توجه دارند:
«می خواهیم از سوخت های جایگزین استفاده کنیم، سوخت های جدیدی برای این منظور پیداکنیم و محفظه های احتراقی پیشرفته ای برای هواپیما طراحی کنیم که نشر گازهای آلوده را به حداقل برساند.»

دانشمندان ناسا برای درک این که از اگزوز هواپیمایی که ترکیبات بنزین می سوزاند و هواپیمایی که ترکیبات سوخت جایگزین مصرف می کند چه چیزی بیرون می آید، دو هواپیما را با این دو سوخت به دنبال هم به پرواز درآوردند، و حسگرهای نصب شده در هواپیما، درصد آلاینده های موجود در سوخت های مختلف را اندازه گیری کردند.

ریچارد والز می گوید ناسا همواره در پی راههایی است تا انقلابی در پرواز ایجاد کند:
«امیدواریم تکنولوژی هایی پیدا کنیم که تحقیقات را شتاب بیشتری ببخشد – اما تکنولوژی های دیگر ممکن است تا ۲۰، ۳۰ سال آینده عملی نشود.

به گفته آقای والز، تا آن زمان، پیشرفت های زیادی حاصل می شود که صنعت هوانوردی را به استفاده از هواپیماهای بهتر، امن تر، و کارآمدتر سوق خواهد داد.
XS
SM
MD
LG