لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

روایت زنان از آزار در بازداشت؛ «عریان» مقابل دوربین‌های امنیتی و حس «تجاوز» و ترس


بازداشتگاه - آرشیو
بازداشتگاه - آرشیو

چند کنشگر حقوق زنان در روایت‌هایی فاش کردند که مقامات قضایی جمهوری اسلامی در هنگام بازداشت آنها را مجبور کرده‌اند برای گرفتن عکس «کاملا برهنه» بشوند. مژگان کشاورز گفته عریان شدن مقابل دوربین‌های امنیتی به او حس «تجاوز و ترس» داده است.

حساب توییتری جنبش «می تو» ایران، روز یک‌شنبه هفتم خرداد، روایت مژگان کشاورز، کنشگر حقوق زنان را منتشر کرده که گفته است مقامات زندان او را مجبور کرده‌اند «کاملا برهنه» بشود و برای عکس گرفتن با «پای باز»، «بنشین و پا شو» کند تا از او عکس بگیرند.

در این رشته توییت آمده: «گفتند باید لخت بشوی تا از تمام بدنت عکس بگیریم که اگر از این جا خارج شدی نگویی من را شکنجه کردند.»

بر اساس این روایت، خانم کشاورز گفته «خجالت می‌کشیدم» و «دستانم را جلو اندام خصوصی‌ام می‌گذاشتم» اما «مأمور فریاد می‌زد: رو به من بایست و دست‌هایت را بردار؛ حالا بشین و پا شو کن با پاهای باز.»

مژگان کشاورز با بیان این که مأموران پس از بازداشت او را به «وزرا» یعنی «همان جایی که مهسا امینی کشته شد» برده‌اند، گفته که در آن جا «عریان مقابل دوربین‌های امنیتی حس تجاوز و ترس» به او دست داده است.

این کنشگر حقوق زنان اضافه کرده که سپس در زندان قرچک او را به «قسمت اتاق دوربین» برده و گفته‌اند «باید لخت بشوی تا از تمام بدنت عکس بگیریم» و وقتی علت آن را پرسیده، گفته‌اند «به خاطر این که اگر از این جا خارج شدی نگویی من را شکنجه کردند.»

بر اساس این روایت، مژگان کشاورز با تأکید بر «تحقیر» و فشار در بازجویی برای گرفتن «اعتراف اجباری» افشا کرده که «در انفرادی یک الف سپاه پاسداران ثارالله» یک بازجو صندلی را به سمت او پرتاب کرده به طوری که گردنش «آسیب جدی» دیده و با انتقال به بیمارستان «شهدای تجریش» پزشک متخصص مغز و اعصاب «تشخیص داد رباط گردنم پاره شده و نیاز به عمل جراحی دارم» و در پی این مسئله «به صورت مشروط» آزاد شده است.

بر اساس این روایت، برای مژگان کشاورز دوباره پرونده جدیدی با اتهام «افساد فی‌الأرض» باز شده و «پرونده قبلی نیز دوباره به جریان افتاده است.»

زینب زمان، کنشگر فمینیست، در روایتی دیگر گفته که هنگام بازداشت «دو بار کاملا برهنه‌ام کردند» و مأمور گفت «کامل لخت شو و بعد دو بار بنشین و پا شو. شوکه بودم و هیچ حرفی نمی‌زدم.»

به گفته او، بار دوم «این برهنه شدن جلو دوربین سلول انفرادی» بود.

نسیبه شمسایی، یکی از دختران خیابان انقلاب نیز نوشته است «با من سه بار این کار را کردند» و «معلوم نیست چه کسانی ناظر بودند. خانم نگهبان گفت تمام لباس‌هایت را در بیاور.»

شاپرک شجری‌زاده،‌ یکی دیگر از دختران خیابان انقلاب نیز گفته او هم «این تجربه وحشتناک» را داشته و وقتی سعی کرده «اندام جنسی و سینه‌ها»ی خود را بپوشاند، «مأمور با لحن تندی گفت دستت را بردار و حالا بنشین و پا شو.»

XS
SM
MD
LG