لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

تلاش مقامات قضایی برای تفهیم اتهام نرگس محمدی در زندان


از راست: نرگس محمدی، عبدالله مومنی، علیرضا بهشتی شیرازی و کیوان صمیمی
از راست: نرگس محمدی، عبدالله مومنی، علیرضا بهشتی شیرازی و کیوان صمیمی

مقامات قضایی پرونده جدیدی برای نرگس محمدی زندانی سیاسی باز کرده‌اند و حتی برای تفهیم اتهام او اقدام کرده‌اند. مشخص نیست اتهام او چیست اما او چهارمین نفری است که بعد از شرکت و سخنرانی در نشست مجازی «نجات ایران» با پیگرد قضایی روبرو می‌شود.

صفحه اینستاگرام نرگس محمدی درباره «پرونده‌سازی جدید» برای او نوشت روز پنج اردیبهشت به خانواده و وکیل خانم محمدی اطلاع داده که به شعبه دو دادسرای اوین احضار شده، اما او از رفتن به دادسرا امتناع کرد. روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت، حاجی مرادی بازپرس شعبه دو دادسرای مقدس در اوین به همراه دو نفر به بند زنان رفته بودند تا نرگس محمدی را تفهیم اتهام کنند که با اعتراض شدید و ممانعت او مواجه شده و بدون تفهیم اتهام دفتر بند را ترک کردند.

روزهای جمعه و شنبه گذشته یک نشست مجازی با عنوان «گفتگو برای نجات ایران» برگزار شد. از ۴۲ شرکت کننده در این همایش ۲۳ نفر از داخل کشور (که ۹ نفرشان در زندان به سر می‌برند) و ۱۹ نفر از خارجِ کشور بودند.

از پیش از برگزاری این نشست برخورد با حاضران در آن آغاز شد. اندکی پیش از برگزاری این نشست، کیوان صمیمی، سردبیر مجله ایران فردا و رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات که از جمله سخنرانان این نشست بود، تنها سه ماه پس از آزادی از زندان، در سی و یکم فروردین‌ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. صمیمی پیش از بازداشت سخنان خود را ضبط کرده بود که با وجود بازداشت در این همایش پخش شد.

بعد از این نشست مجازی، علیرضا بهشتی‌شیرازی، فعال سیاسی و از مشاوران میرحسین موسوی نیز روز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه به دست ماموران امنیتی بازداشت شد. او پیش از بازداشت، در همایش مجازی «گفتگو برای نجات ایران» گفته بود که پنجره اصلاحات کاملا بسته شده و ایران در آستانه تغییر است.

در تازه‌ترین مورد عبدالله مومنی، جامعه‌شناس و کنشگر سیاسی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد. به گزارش وب‌سایت حقوق بشری «هرانا»، امروز پنج‌شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه عبدالله مومنی «توسط نیروهای امنیتی» در منزل شخصی خود بازداشت و «به مکان نامعلومی منتقل شده است.»

همچنین به گزارش وب‌سایت کلمه، نزدیک به میر حسین موسوی، مأموران امنیتی سه‌شنبه شب هم با حضور در خانه قربان بهزادیان‌نژاد، از مشاوران ارشد موسوی، ضمن تفتیش و ضبط پاره‌ای از اموال خانه، لوازم الکترونیکی‌اش را با خود بردند.

XS
SM
MD
LG