لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۶

نرگس منصوری، فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی، بازداشت شد


نرگس منصوری، فعال سیاسی
نرگس منصوری، فعال سیاسی

نرگس منصوری، فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی و از امضاکنندگان نامه ۱۴ امضایی زنان برای استعفای رهبر جمهوری اسلامی، یا «بیانیه ۱۴»، هنگام خروج از ایران از طریق مرز زمینی بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا در روز پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت، خانم منصوری که حدود «دو سال و نیم» در مرخصی از زندان به سر می‌برد، حین «خروج غیرقانونی» از کشور توسط مأموران دستگیر شده است.

بنا بر این گزارش، نرگس منصوری به دلیل استفاده از حق آزادی بیان و مصاحبه با رسانه‌های آزاد «توسط ضابطان قضایی برای بازگشت به زندان» جهت اجرای حکم فراخوانده شده بود.

در گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، اتهاماتی چون داشتن «مأموریت» برای «تحریک افکار عمومی از طریق تهیه بیانیه‌های جعلی و انجام مصاحبه‌های تحریف‌شده و تحریک‌آمیز با هدف ایجاد آشوب و ناامنی در کشور» به خانم منصوری نسبت داده شده است.

نرگس منصوری یکی از امضاکنندگان نامه‌ای بود که طی آن ۱۴ تن از زنان کنشگر مدنی با توجه به نابرابری‌ها و مشکلات زنان در ایران، خواستار عبور از جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شدند.

پس از انتشار این نامه، ۱۲ تن از امضاکنندگان آن بازداشت شدند، اما مقام‌های جمهوری اسلامی این افراد را به «طراحی و اجرای و فتنه جدید» متهم کرده و گفتد بازداشت آن‌ها ارتباطی با امضای نامه خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ندارد.

خانم منصوری در هفته‌های گذشته با انتقاد از مذاکرات کشورهای غربی با جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگویی با برنامه شطرنج صدای آمریکا گفته بود: «جای تأسف دارد کشورهای دموکراتیک که قانون اساسی خود را بر اساس حقوق بشر بنا کرده‌اند، چشمشان را بر مسئله حقوق بشر در ایران بسته‌اند و با حکومتی که نظامیان و چماق‌به‌دستانش مردم کشورشان را سرکوب می‌کنند، پای میز مذاکره می‌نشینند.»

XS
SM
MD
LG