لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۳

تیرهای برق در نقش رستم


اگر تیرهای برق نقش رستم برداشته نشوند این سامانه از فهرست یونسکو حذف می شود

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، وزارت نیرو با نصب دکل های برق، حریم درجه یک سامانه تاریخی«نقش رستم» از مجموعه بزرگ تخت جمشید را نقض کرده است.
نقش رستم با آثاری از دوران عیلامی، آرامگاه ۴ پادشاه هخامنشی، محل کعبه زرتشت و جایگاه چندین و چند سنگ -برجسته ساسانی یکی از سامانه های غنی و ارزشمند تاریخ و فرهنگ ایران است که قدمت سنگ - برجسته عیلامی آن بنا به ارزیابی کارشناسان به ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد می رسد.

به دلیل همین تنوع تاریخی است که نقش رستم به عنوان یکی از آثار ماندگار بشریت به ثبت جهانی یونسکو رسیده است. از این رو، و براساس مقررات یونسکو، هرگونه ساخت و ساز و نصب پایه و خط انتقال نیرو در حریم این سامانه به کلی ممنوع است.
به گفته کارشناسان اگر این تیرها برداشته نشوند خطر حذف نقش رستم از فهرست یونسکو وجود دارد.

خبرگزاری میراث فرهنگی به نقل از کارشناسان میراث فرهنگی نوشته است اجازه انتقال برق از حریم نقش رستم یکی از بزرگترین خطاهای مسئولان دولت دهم است که به تازگی فاش شده است.

نقش رستم نام مجموعه‌ای باستانی در روستای زنگی‌آباد واقع در شمال شهرستان مرودشت استان فارس ایران است که در فاصلهٔ ۶ کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد. این محوطهٔ باستانی یادمان‌هایی از عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را در خود جای داده‌است.

قدیمی‌ترین نقش موجود در نقش رستم مربوط به دورهٔ عیلام است که نقش دو ایزد و ایزدبانو و شاه و ملکه را به‌تصویر کشیده بود ولی بعدها در دورهٔ ساسانی، بهرام دوم بخش‌هایی از آن را پاک کرد و نقش خود و درباریانش را به جای آن تراشید. کعبه زرتشت بنای سنگی و بُرج‌مانند موجود در این محوطه‌است که به احتمال زیاد در دورهٔ هخامنشی ساخته شده بود و کاربرد آن تاکنون مشخص نشده است؛ بر سه گوشهٔ این بنا دو کتیبه از شاپور اول و کرتیر نوشته شده‌است که از نظر تاریخی ارزش زیادی دارند. ۴ آرامگاه دخمه‌ای در سینهٔ کوه رحمت کنده شده‌اند که متعلق به داریوش بزرگ، خشایارشا، اردشیر یکم و داریوش دوم هستند که همهٔ آن‌ها از ویژگی‌های یکسانی برخوردارند.
XS
SM
MD
LG