لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۱

جشن تیرگان در دامنه دماوند


Tirgan Festival Rineh
Tirgan Festival Rineh
مراسم جشن تیرگان و روز ملی دماوند به عنوان بزرگترین جشن محیط زیستی ایران همچون سالیان گذشته در شهرک رینه مازندران، نزدیکترین شهرک به قله دماوند برگزار شد.
به گزارش خبرگزاریهای محیط زیستی ایران چندین هزار نفر از دوستداران محیط زیست و مردم منطقه شرکت کنندگان و تماشاگران برنامه های متنوع فرهنگی این جشن سه روزه بودند.
شماری از انجمن های مردم نهاد مدافع محیط زیست ایران همچون انجمن دوستداران دماوندکوه، و انجمن کوهنوردان در همکاری با دانشگاه پیام نور شهرک رینه سازماندهندگان این جشن بودند. از جمله برنامه های موسیقی زنده این جشن محیط زیستی، رونمایی از سرود ملی دماوند بود که با صدای سالار عقیلی اجرا شد.

پروانه کاظمی نخستین بانوی کوهنورد جهان که در یک فصل و به طور مستقل دو قله اورست و لوتسه را به طور پیاپی فتح کرده، از جمله سخنرانان این جشن بود.
دکتر کهرم، از تلاشگران زیست بوم ایران سخنران دیگر این برنامه مسئولان دولتی را به کوشش در راه حفظ میراث طبیعی ایران فراخواند.

بنا به برخی روایتها، ایرانیان از روزگار باستان ۱۴ تیرماه را که روز تیر با ماه تیر همنام است، جشن تیرگان نامیده، و جشن می گرفته اند. بنا به برخی اسطوره های ایرانی در این روز آرش کمانگیر با پرتاب تیری از فراز قله دماوند مرز ایران و توران را تعیین کرده است.
XS
SM
MD
LG