لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۲

هرانا از بازداشت ۸ مسیحی و وضعیت نگران‌کننده سعید عابدینی خبر داد


عکس آرشیوی از سعید عابدینی کشیش ایرانی آمریکایی زندانی در ایران
عکس آرشیوی از سعید عابدینی کشیش ایرانی آمریکایی زندانی در ایران

به گزارش وبسایت هرانا، ۸ تن از اعضای یک کلیسای خانگی در شهر کرج توسط ماموران امنیتی بازداشت شده و به جز سه تن از آنها که با قرار وثیقه آزاد شده‌اند، از سرنوشت و محل نگهداری سایرین خبری در دست نیست. همزمان از افزایش فشارها بر سعید عابدینی کشیش ایرانی آمریکایی زندانی خبر داده شده است.

بر اساس این گزارش، ۸ شهروند مسیحی روز جمعه ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ برای شرکت در یک مراسم مذهبی در یک خانه گرد آمده بودند. از شاهدان و همسایگان نقل شده که بازداشت این افراد با بی‌احترامی و ضرب و شتم صورت گرفته است. ماموران امنیتی که بیسیم و سلاح کمری به همراه داشتند، دیش‌های ماهواره ساختمان و مقداری کتاب و جزوه را نیز جمع آوری کرده و با خود بردند.

در گزارش هرانا همچنین گفته می‌شود، سه تن از بازداشت‌شدگان با قرار وثیقه آزاد شده‌اند و از سرنوشت و محل نگهداری دیگران خبری در دست نیست. ضمن این که پیگیری خانواده‌های آنان در مقابل زندان کرج و دادگاه انقلاب نتیجه‌ای نداشته است.

از سوی دیگر وضعیت سعید عابدینی در زندان رجایی شهر کرج «نگران کننده» توصیف شده است: «شامگاه پانزدهم مرداد ماه به بند ۱۲ زندان رجایی شهر (بند زندانیان سیاسی – عقیدتی) یورش برده و ضمن بازرسی شدید آن محل، نسبت به کشیش سعید عابدینی رفتار بسیار ناشایستی داشتند. این کشیش ایرانی- آمریکایی، چندی پیش نیز در زندان مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته بود.»

آقای عابدینی یک کشیش ایرانی-آمریکایی است که در سال ۲۰۱۲ میلادی، هنگام کار در یک یتیم‌خانه در ایران دستگیر و به ۸ سال زندان محکوم شد. اتهام آقای عابدینی تشکیل کلیساهای خانگی «به قصد بر هم زدن امنیت ملی» اعلام شده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به تازگی در نشست ملی کهنه سربازان آمریکا با نام بردن از سعید عابدینی در کنار جیسون رضاییان و امیر حکمتی، زندانی شدن آنها را «غیرعادلانه» دانست و تاکید کرد تا آزادی آنها آرام نخواهد گرفت.

نقض حقوق شهروندان مسیحی و آزار و زندانی کردن آنها یکی از مواردی است که به طور مکرر در گزارش‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران عنوان می‌شود.

XS
SM
MD
LG