لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

میانمار بیش از ۱۰۰ زندانی سیاسی را آزاد کرد


دولت میانمار بیش از ۱۰۰ زندانی سیاسی را آزاد کرده است. این اقدام بر اساس برنامه بخشودگی که نخستین عمل رسمی آنگ سان سوچی بود صورت می گیرد. او که سال ها زندانی سیاسی بود و در بازداشت خانگی بسر می برد، اینک مهمترین شخصیت در دولت غیر نظامی جدید تلقی می شود.

بنا به گزارش ها ۱۱۳ زندانی سیاسی روز شنبه در سراسر کشور آزاد شدند. گروه های حقوق بشری تخمین می زنند میانمار حدود ۵۰۰ زندانی سیاسی و عقیدتی داشته است.

پس از آن که آنگ سان سوچی روز پنجشنبه اعلام کرد زندانیان در ارتباط با آئین های سال جدید بودائی آزاد می شوند، خانواده ها و دوستان آنها در برابر زندان ها جمع شدند. و روز جمعه با دسته های گل از کسانی که بیرون می آمدند استقبال کردند.

با این حال در میانه مراسم دادگاهی در شهر ماندالای دو فعال صلح وابسته به ارتش استقلال کاچین، یک گروه چریکی یاغی در شمال دور میانمار را محکوم کرد.

دو بودائی ، اعضای یک سازمان بین المذاهب می گویند آنها در یک ماموریت خیریه در منطقه بودند.

آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل، آزادی زندانیان را در نقش خود بعنوان رایزن دولت اعلام کرد، پست جدیدی که هفته پیش ایجاد شد و عملا او را در مقام رهبر ارشد میانمار قرار می دهد.

حزب آنگ سان سوچی، اتحادیه ملی دمکراسی، در پی پیروزی انتخاباتی در ماه نوامبر ، که تشکیل نخستین دولت غیر نظامی میانمار در بیش از پنج دهه را موجب شد، به قدرت رسید. نمایندگان اتحادیه در پارلمان در اکثریت هستند، اما ارتش هنوز ۲۵ درصد تمام کرسی ها را در اختیار دارد.

رهبر حزب، که گفته است نقش او از رئیس جمهوری بالاتر خواهد بود، همچنین بعنوان وزیر امور خارجه و مسئول دفتر رئیس جمهوری کار می کند.

XS
SM
MD
LG