لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۸

نگرانی آمریکا از وضعیت حقوق بشر جهان


در جریان سی و یکمین جلسه عادی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، نمایندگان آمریکا نسبت به وضعیت حقوق بشر در سوریه، ایران، بروندی، سودان جنوبی، کره شمالی و چین ابراز نگرانی کردند. همچنین موارد آزار و اذیت و بدرفتاری در چندین کشور دیگر را برجسته ساختند.

آنها به دولت میانمار (برمه) برای برداشتن گام های عمده در جهت دموکراسی تبریک گفتند، اما نگرانی حود را از ادامه نفوذ ارتش در پارلمان و وزارتخانه های اصلی، آزار و تبعیض علیه اقلیت های مذهبی و قومی، و محدودیت های قانونی بر آزادی بیان، تجمع و تشکیل انجمن های صنفی ابراز داشتند.

آمریکا تهیه بیانیه مشترکی درباره آزادی بیان و انتقال های صلحجویانه در داخل دموکراسی ها را سرپرستی کرد. شصت و شش کشور از بیانیه که از اقدامات کشورها برای حفاظت از آزادی بیان با برگرازی انتخابات دموکراتیک و رهبران برگزیده استقبال می کند، اعلام حمایت کردند. آمریکا همچنین از قطعنامه های مهم در مورد نیاز به حفاظت از مدافعان حقوق بشر و آزادی اعتراض مسالمت آمیز پشتیبانی کرد. شورا شمار بی سابقه متمم های خصمانه، برای تضعیف قطعنامه مدافعان حقوق بشر را رد کرد.

تئودور آلگرا قائم مقام نماینده دایم آمریکا در سازمان ملل متحد، موارد آزار و نقض حقوق بشر در آمریکای لاتین را برجسته ساخت و گفت «دولت ونزوئلا از بازداشت ها برای سرکوب و مجازات منتقدان دولت، از جمله اپوزیسیون سیاسی، جامعه مدنی، و رسانه های مستقل، استفاده می کند. ما خواهان آزادی زندانیان سیاسی و اجرای عدالت برای کسانی که در بازداشتگاه ها شکنجه و با آنها بدرفتاری شده است هستیم.»

او همچنین از کوبا خواست «به شیوه بازداشت های کوتاه مدت خود سرانه پایان دهد، به آزادی های بیان و تجمع احترام بگذارد، و تمام زندانیان سیاسی را آزاد کند.»

در مورد روسیه، آلگرا گفت آمریکا همچنان نگران اشغال کریمه و اقدامات روسیه در شرق اوکراین است، و افزود «در داخل، دولت روسیه بر محدودیت های آزادی بیان می افزاید، در همین حال فضایی از مصونیت برای آزار و حملات علیه فعالان، روزنامه نگاران، و اوپوزیسیون سیاسی ایجاد می کند.»

پیشبرد حقوق بشر همچنان یک ستون سیاست خارجی آمریکا است. آنتونی بلینکن معاون وزارت خارجه آمریکا اخیرا گفت «پیکار برای آزادی بیشتر، احترام بیشتر، و کرامت بیشتر عامل متحد کننده ای برای بشریت در تمام شکل های آن است.»

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دهمین سالگرد خود را در این ماه جشن می گیرد. بلینکن گفت «تعهد آمریکا به به هدف و ماموریت شورا در تاریخ ما ریشه دارد. بر ارزش های اساسی ملت ما استوار است و در معیارهایی که ما روزانه برای حفظ آنها تلاش می کنیم نمایان است.»

XS
SM
MD
LG