لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

بازدید آنجلینا جولی از آورگان سوری: بجای کمک های امدادی، کاری کنید جنگ نشود


آنجلینا جولی، سفیر ویژه سازمان ملل در امور پناهجویان است.
آنجلینا جولی، سفیر ویژه سازمان ملل در امور پناهجویان است.

آنجلینا جولی، هنرپیشه و کارگران سینما روز سه شنبه در مقام خود بعنوان نماینده ویژه آژانس آوارگان سازمان ملل متحد به ناحیه دره بقاع در لبنان رفت و رهبران جهان را به افزایش کوشش برای کمک به میلیون ها آواره فراخواند.

او ابتدا با خانواده یک دختر سوری ملاقات کرد که پیش از آن در سال ۲۰۱۴ آنها را دیده بود. خانم جولی سپس در یک کنفرانس خبری یادآور شد که بحران فعلی آوارگان کارهایی بیشتر از حفاظت از مرزها یا ارسال کمک را می طلبد.

این بازیگر هالیوود از مردم لبنان بخاطر کمک به نجات جان بیش از یک میلیون سوری سپاسگزاری کرد و گفت پذیرفتن آوارگان به اندازه یک چهارم جمعیت این کشور، آسان نبوده است.

او گفت نباید فراموش کنیم با وجود تمام توجهی که بر وضعیت آوارگان در اروپا متمرکز است، هنوز بزرگترین فشار در خاورمیانه و شمال آفریقا احساس می شود.

آنجلینا جولی به دیدارهایی که با آوارگان سوری داشته اشاره کرد و آن را دشوار توصیف کرد و گفت : "شمار آوارگانی که در لبنان زیر حداقل امکانات برای زنده ماندن زندگی می کنند- و قادر به تهیه غذا و سرپناه نیستند – در دو سال گذشته دو برابر شده است. ۷۹ درصد آوارگان سوریه زن و کودک هستند."

آنجلینا جولی بر لزوم شناخت واقعیت هایی که بحران آوارگان را موجب شده، تاکید کرد و آنرا فرآورده نه فقط جنگ در سوریه ، بلکه "ده ها مناقشه یا آزار در میانمار، مالی، جمهوری آفریقای مرکزی، نیجریه، سومالی، سودان جنوبی، افغانستان، یمن، عراق ، سوریه" و نقاط دیگر دانست.

جولی گفت نمی توانیم جهان را با کمک های امدادی، بجای دیپلماسی و راه حل های سیاسی اداره کنیم. او همچنین پاسخ های محدود و تفاوت گذاشتن بین آوارگان بر اساس گرایش مذهبی پناهجویان را نادرست دانست و گفت چنین کاری به هرج و مرج بیشتر، بی عدالتی و نا امنی بیشتر و سرانجام به مناقشه و آوارگان بیشتر منجر خواهد شد.

این بازیگر هالیوود خواستار توجه به دلایل ریشه ای بحران شد و گفت "بنظر من، تصمیم گیری این وضعیت از حفاظت از مرزها یا فرستادن کمک های بیشتر فراتر رفته و رهبران جهان باید تصمیم بگیرند که مطمئن شوند در آینده بحران های بزرگتری ایجاد نشود. "

او ابراز امیدواری کرد ۱۵ مارس سال آینده بشارت دهنده برقراری صلح در سوریه ، و آغاز زمان بازگشت آوارگان به کشورشان باشد.

XS
SM
MD
LG