لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۷

انتقاد حزب اپوزیسیون میانمار از تاخیر اعلام نتایج نهایی انتخابات


اتحاد ملی برای دموکراسی، حزب اپوزوسیون دولت حاکم میانمار، کمیسیون انتخابات را متهم کرد که اعلام نتایج انتخابات روز یکشنبه را عمداً به تاخیر می اندازد.

نتایج اولیه نشان می دهد که حزب متبوع آنگ سان سوچی رهبر اپوزوسیون میانمار، با اکثریتی قاطع از حزب حاکم اتحادیه همبستگی و توسعه، که مورد حمایت نظامیان است، پیش افتاده است.

سخنگوی حزب اتحاد ملی برای دموکراسی روز سه شنبه در پی جلسه رهبران حزب در منزل خانم سوچی گفت "انتشار مرحله ای نتایج انتخابات بی معنا است؛ نباید چنین باشد. آنها می خواهند تقلب کنند."

در انتخابات روز یکشنبه میانمار بیش از ۳۰ میلیون نفر رای دادند، و نخستین انتخابات رقابتی است که پس از گذشت حدود پنج دهه از حکومت نظامیان در آن کشور، که قبلا برمه شناخته می شد، برگزار می شود.

نتایج رسمی که کمیسیون انتخابات منتشر کرده است نشان می دهد که حزب اپوزیسیون تاکنون ۱۲۶ کرسی مجلس نمایندگان را تصاحب کرده است، در حالی که حزب حاکم تنها ۸ کرسی به دست آورده است.

آنگ سان سوچی در مصاحبه با شبکه خبری بی.بی.سی گفت حزب او حدود ۷۵ درصد کرسی ها را برده است.

به گفته کارشناسان سیاسی، حزب اتحاد ملی برای غلبه بر وتوی ارتش در پارلمان دو مجلسی میانمار، که رئیس جمهوری را انتخاب می کند، به حداقل دو سوم کرسی های پارلمانی نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG