لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

رای گیری در انتخابات سراسری تاریخی در میانمار به پایان رسید


شمارش آرا در پی پایان رای گیری در میانمار
شمارش آرا در پی پایان رای گیری در میانمار

میلیون‌ها رای دهنده در میانمار، کشوری در جنوب شرقی آسیا، یکشنبه ۸ اکتبر به پای صندوق‌های رای رفتند تا در انتخاباتی عمومی و تاریخی شرکت کنند.

در کشوری که تقریبا نیم قرن است که قوانین نظامی حکمفرماست، بسیاری از ۳۰ میلیون نفری که واجد شرایط رای دادن بودند، در انتخابات شرکت کردند.

این برای آنگ سان سوچی رهبر اپوزیسیون این کشور و برنده جایزه صلح نوبل که سال ها به خاطر مخالفت با دولت نظامی میانمار در حبس خانگی به سر برده بود نیز صدق می کرد. خانم سوچی در حالی که خبرنگاران او را احاطه کرده بودند رای خود را در صندوق انداخت.

مردم در ساعات اولیه صبح در مقابل معابد بوداییان، مدرسه‌ها و ساختمان‌های دولتی صف کشیدند تا رای خود را به صندوق بریزند..

تین سین رئیس جمهوری میانمار و ژنرال پیشین ارتش نیز به همراه همسرش روز یکشنبه رای خود را به صندوق انداختند.

با بسته شدن مراکز رای گیری طرفداران خانم آنگ سان سوچی در مقابل حزب اپوزیسیون اتحاد ملی برای دموکراسی گرد آمدند تا از نتیجه غیررسمی شمارش آرا مطلع شوند.

در حالی که نزدیک به هفت هزار کاندیدا از ۹۱ حزب در این انتخابات شرکت داشتند رقابت اصلی بین حزب "اتحاد ملی برای دموکراسی" خانم سوچی و حزب حاکم فعلی است که عمدتا از نظامیان پیشین تشکیل شده است.

نتیجه نهایی و رسمی انتخابات روز دوشنبه اعلام خواهد شد اما در پی ۵ دهه حکمرانی نظامیان و تجربه تنها ۵ سال دولت غیرنظامی، بسیاری بر تثبیت دموکراسی در این کشور، در پی برگزاری این انتخابات، خوشبین نیستند.

طبق قانون اساسی میانمار ۲۵ درصد کرسی‌های پارلمان متعلق به ارتش است ولی امید می‌رود این انتخابات میانمار را یک قدم دیگر به دموکراسی نزدیک‌تر کند.

XS
SM
MD
LG