لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

رئیس حزب حاکم میانمار به شکست در انتخابات اذعان کرد


رئیس کمیسیون انتخابات میانمار روز دوشنبه اعلام نتیجه انتخابات عمومی این کشور را آغاز کرد. تین آی گفت حزب اپوزیسیون " اتحاد ملی برای دموکراسی" آنگ سان سوچی ۱۲ کرسی از ۴۵ کرسی مجلس سفلای میانمار را، که متعلق به ناحیه یانگون است، به دست آورده است.

اعلام پیروزی حزب اپوزیسیون " اتحاد ملی برای دموکراسی" در ناحیه یانگون با جشن و سرور طرفداران این حزب و خانم سوچی همراه بود.

این نخستین انتخابات آزاد میانمار در ۲۵ سال گذشته بوده و بدون هیچگونه مشکل یا خشونتی انجام شد.

آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی خواهان برمه
آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی خواهان برمه

بسیاری از ۳۰ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن، روز یکشنبه برای نخستین بار به پای صندوق های رای رفتند؛ از جمله آنگ سان سوچی رهبر اپوزیسیون این کشور و برنده جایزه صلح نوبل که سال ها به خاطر مخالفت با دولت نظامی میانمار در حبس خانگی به سر برده بود.

حدود هفت هزار نامزد از ۹۱ حزب مختلف برای به دست آوردن ۶۶۴ کرسی پارلمان میانمار با یکدیگر رقابت کردند.

رقابت اصلی بین حزب " اتحاد ملی برای دموکراسی" خانم سوچی و حزب حاکم فعلی آن کشور بود که عمدتا از اعضا پیشین جونتای نظامی تشکیل شده است.

رئیس حزب حاکم همبستگی و توسعه که از سال ۲۰۱۱ میلادی در قدرت بوده و از حمایت نظامیان برخوردار است، به شکست در انتخابات اذعان کرده و گفته است نتیجه انتخابات را می پذیرد.

در صورت پیروزی حزب آنگ سان سوچی انتظار نمی رود این انتخابات، دموکراسی کامل را در کشوری برقرار کند که حدود نیم قرن تحت حکومت نظامیان بوده و فقط در پنج سال اخیر است که تقریبا یک دولت غیرنظامی داشته است.

طبق قانون اساسی میانمار ۲۵ درصد کرسی های پارلمان این کشور متعلق به ارتش است و روشن نیست چگونه خانم سوچی و حزب او خواهند توانست قدرت را با نظامیان شریک شوند. آنها امیدوارند این انتخابات و پیروزی اپوزیسیون میانمار را یک قدم دیگر به دموکراسی نزدیک کند.

هنوز نتایج رسمی انتخابات در بسیاری از حوزه‌ها اعلام نشده است.

XS
SM
MD
LG