لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

مبارک: تا انتخابات، رییس جمهوری می مانم


مبارک: تا انتخابات، رییس جمهوری می مانم
مبارک: تا انتخابات، رییس جمهوری می مانم

حسنی مبارک رییس جمهوری مصر شامگاه پنج شنبه به وقت محلی در سخنانی خطاب به مردم مصر گفت تا زمانی که رییس جمهوری جدید در انتخابات سپتامبر تعیین شود، او کناره گیری نخواهد کرد.

مبارک با بیان این که انتقال قدرت مسالمت آمیز در جریان است، حاضر نشد تسلیم تقاضای ده ها هزار معترضی شود که میدان تحریر و خیابان ها را برای هفدهمین روز پیایی پرکرده بودند.

این دومین بار طی دو هفته اخیر است که مبارک به مردم مصر گفت تا ماه سپتامبر در مقامش باقی خواهد ماند.

مبارک سخنانش را لحظاتی پس از ساعت ۱۰ و ۴۵ دقیقه به وقت محلی ایراد کرد. پیشتر تظاهرات کنندگان در میدان تحریر در انتظار استعفای مبارک می رقصیدند و شادی می کردند.

مقامات نظامی مصر و اعضای حزب حاکم گفته بودند مبارک « به درخواست های مردم عمل خواهد کرد.»

شورایعالی نظامی روز پنحشنبه بدون حضور مبارک ، فرمانده کل قوا، تشکیل شد.

ارتش در بیانیه ای که از تلویزیون پخش شد ، حمایت خود را از «درخواست های مشروع» مردم اعلام کرد. یک سخنگو گفت شورا اقداماتی را که می تواند برای حفاظت از ملت و مردم آن انجام گیرد، بررسی می کند.

میدان تحریر قاهره، کانون اعتراضات، با پخش خبر کناره گیری مبارک در سحرگاه پنجشنبه ، از فریادهای شادی مردم سرشار شد.

پزشکان با روپوش های سفید و وکلا با رداهای سیاه میدان را پر کردند، و کارمندان اعتصابی را با معترضین ضد دولتی پیوند زدند.

افزون بر اعتراضات طولانی در پایتخت، اوپوزیسیون به اقدامات کارگران در سراسر کشور که بر توریسم، کارخانه های نساجی، خطوط راه آهن و دولت تاثیر می گذارد، متوسل شده اند.

در این میان، دادستان کل مصر تحقیقاتی را درباره اتهام فساد علیه سه وزیر سابق دولت و یک عضو پارلمان از حزب حاکم دموکرات ملی آغاز کرده است.

گزارش های رسانه ها حاکی است که راشد محمد راشد ، وزیر سابق بازرگانی، ظهیر غرانه وزیر سابق جهانگردی، احمد مغربی، وزیر سابق مسکن، و احمد عز، عضو پارلمان، هدف تحقیقات هستند.

روز چهارشنبه ، بیش از ۶ هزار کارگر ناراضی علیه پایین بودن حقوق و شرایط ناهنجار در پنج کارخانه ای که اداره کانال سوئز مالک آنها است ، تظاهرات کردند. دو هزار کارگر نساجی در سوئز دست به تظاهرات زدند، در حالی که هزاران نفر که از سقوط صنعت توریسم صدمه دیده اند در شهر اوقصور اعتراضاتی ترتیب دادند.

در بندر پورت سعید در کانال سوئز، صدها زاغه نشین ، خشمگین از نبود مسکن، بخش هایی از محل کار فرماندار را به آتش کشیدند.

XS
SM
MD
LG