لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۳

سخنرانی حسنی مبارک معترضان را خشمگین کرد


پنجشنبه شب و پس از نطق تلویزیونی حسنی مبارک، شماری از مخالفان خشمگین کفش های خود را در هوا تکان دادند که این امر در جهان عرب، نشانه عدم رعایت حرمت است
پنجشنبه شب و پس از نطق تلویزیونی حسنی مبارک، شماری از مخالفان خشمگین کفش های خود را در هوا تکان دادند که این امر در جهان عرب، نشانه عدم رعایت حرمت است

به دنبال سخنرانی پنجشنبه شب حسنی مبارک در مصر، نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از معترضان درقاهره به سمت ایستگاه رادیویی دولتی و ساختمان تلویزیون که در نزدیکی میدان تحریر، محل اصلی تجمع معترضان قرار دارد، حرکت کردند.

صدها نفر دیگر نیز بیرون از کاخ ریاست جمهوری در ناحیه مصر الجدیده، که حدود هشت کیلومتر از مرکز شهر قاهره فاصله دارد جمع شدند.

سازمان دهندگان اعتراضات وعده داده اند که بزرگترین اعتراضات از زمان آغاز قیام مردم مصر در ماه گذشته میلادی، روز جمعه برگزار خواهد شد.

حسنی مبارک، با رد درخواست صد ها هزار معترضی که خواهان کناره گیری فوری وی از قدرت هستند، در نطقی تلویزیونی که پنجشنبه شب پخش شد، اعلام کرد تا زمان برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری در ماه سپتامبر، در سمت خود باقی می ماند و اختیارات بیشتری را به عمر سلیمان، معاونش می دهد.

مسوولان مصری می گوید آقای مبارک حق انحلال پارلمان و دولت و اصلاح قانون اساسی را حفظ می کند.

آقای مبارک در نطق خود گفت او با «پسران و دخترانش» صحبت می کند و خارجی ها را مسوول دخالت در امور مصر دانست.

پس از این اظهارات، جو میدان تحریر که پیشتر شاهد شادی معترضانی بود که انتظار می کشیدند رییس جمهوری مصر کناره گیری خود را از قدرت اعلام کند، تغییر یافت و به یاس و خشم آنان تبدیل شد. معترضان شعار سر می دادند که «او باید برود.» آنان کفش خود را در هوا تکان دادند که در جهان عرب، نماد عدم رعایت حرمت است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گفت به مردم مصر گفته شده است که «یک انتقال قدرت وجود دارد، اما هنوز روشن نیست که این انتقال قدرت، فوری، معنا دار و کافی باشد.»

XS
SM
MD
LG