لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۴

مصر در انتظار سخنرانی مبارک


مصر در انتظار سخنرانی مبارک
مصر در انتظار سخنرانی مبارک

آنگونه که از اخبار بر می آید، در هفدهمین حضور پیاپی و گسترده مردم معترض مصر در میدان تحریر و دیگر خیابان های قاهره، اکنون وضعیت در مصر به نقطه عطفی نزدیک شده است.

تلویزیون دولتی مصر خبر داده است که تا ساعاتی دیگر بیانیه زنده حسنی مبارک از تلویزیون سراسری این کشور پخش خواهد شد. این در حالی است که منابع خبری دیگر می گویند این پیام از پیش ضبط شده است و از احتمال خروج آقای مبارک از قاهره خبر داده اند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، طی سخنانی اعلام کرد که واشنگتن وقایع مصر را از نزدیک دنبال می کند و صدای مردم مصر را که خواستار تغییر هستند شنیده است. آقای اوباما گفت مردم مصر از تمامی نسل ها و اقشار جامعه، بویژه نسل جوان که می خواهند صدایشان به گوش برسد به دنبال تغییر و رسیدن به دمکراسی در کشورشان هستند. رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ایالات متحده به این جوانان و بقیه مردم مصر می گوید که در راه انتقال آنان به سوی دمکراسی هر آنچه در توان دارد انجام می دهد تا مسیر رسیدن به دمکراسی در مصر، به شکل منظم انجام شود».

در حالی که کاخ سفید وضعیت در مصر را «متغیر» توصیف کرده است، تلویزیون الجزیره به نقل از تلویزیون دولتی مصر اعلام کرد که حسنی مبارک در کاخ ریاست جمهوری در یک جلسه اضطراری شرکت کرده است. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، از احتمال بالای کناره گیری مبارک خبر داده است.

از سوی دیگر تصاویر و فیلم هایی که به شکل زنده حال و هوای میدان تحریر را نشان می دهند، حکایت از هیجان فراوان حاضران در این میدان دارد که پرچم مصر را در هوا تکان می دهند. بسیاری از مردم معترض مصر، با تاکید بر خواسته خود یعنی کناره گیری حسنی مبارک، روزها است که در این میدان چادر زده و در آنجا اتراق کرده اند.

این اخبار در حالی اعلام می شود که برخی چهره های سیاسی مصر پیشتر خبر داده بودند که طرح کناره گیری حسنی مبارک تحت بررسی بوده است. احمد شفیق، نخست وزیر مصر ساعاتی پیش به تلویزیون دولتی مصر گفته بود که هنوز هیچ تصمیمی از سوی رئیس جمهوری گرفته نشده و همه چیز «عادی» است.

XS
SM
MD
LG