لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

چالش عمده پس از پاکسازی موصل از داعش، بازسازی عراق است


یک مقام عالی رتبه آمریکایی که اخیرا به موصل سفر کرده، از دستاوردهای نیروهای عراقی در موصل در مبارزه با داعش ستایش کرد، اما از سوی دیگر مقامات محلی عراقی هشدار داده اند که ادامه پیروزی در موصل و بازسازی عراق به کمک های بیشتری نیاز دارد.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، برت مک‌گورک، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف جهانی مبارزه با داعش، که به محله «حمام العلیل» موصل سفر کرده است، در نشستی با مقامات ارتش عراق و دیگر مقامات محلی گفت مبارزه برای آزادسازی موصل به «مراحل پایانی» رسیده است.

آقای مک‌گورک در نشست با مقامات عراقی، از عملیات آزادسازی موصل که حدود هفت ماه از آغاز آن می گذرد به عنوان سخت ترین نبرد محلی پس از جنگ جهانی دوم یاد کرد و گفت «دنیا ناظر شکست کامل داعش توسط سربازان عراقی است.»

در حالیکه مبارزه علیه داعش در عراق وارد چهارمین سال می شود، بیش از نیمی از مناطقی که پیشتر در دست داعش بوده هم اکنون تحت کنترل نیروهای دولت عراق است، اما این پیشروی های نظامی به قیمت تخریب شهرهای کشور تمام شده و بازسازی آنها به هزینه زیادی نیاز دارد.

در حالیکه بودجه دفاعی آمریکا در عراق کمک زیادی به نیروهای عراقی کرده است، اما کمک های انسانی و بودجه بازسازی مناطق جنگی در مقایسه با بودجه دفاعی ناچیز محسوب می شود.

سرلشکر محمد شیماری از مرکز فرماندهی عملیات «نینوا»، پس از قدردانی از آقای مکگورک به خاطر کمک های آمریکا در مبارزه با داعش به او گفت «با نزدیک شدن به آزادی موصل غربی ما به کمک های بیشتری نیاز داریم.»

به گفته آسوشیتدپرس، کمک های مالی سالانه آمریکا برای بازسازی عراق به احتمال زیاد از آنچه مورد نیاز کشور است پایین تر خواهد بود.

عراق همچنان درگیر بحران اقتصادی است و دولت مرکزی کشور نیز از جامعه بین المللی خواسته تا بخش عمده ای از بودجه لازم برای بازسازی و خروج از بحران را فراهم کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG