لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

نیروهای ارتش عراق به مراکز دولتی در غرب موصل نزدیک شدند


نیروهای ارتش عراق با حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا در ادامه عملیات آزادسازی مناطق غربی موصل از کنترل گروه افراطی داعش، روز سه شنبه به نزدیکی منطقه‌ای در آن شهر رسیدند که ساختمان‌ها و مراکز دولتی در آن واقع شده است.

رود دجله شهر موصل را که از سال ۲۰۱۴ میلادی در اشغال داعش بوده به دو نیم تقسیم کرده است و نیروهای عراقی شرق آن را پیشتر در ماه ژانویه از کنترل داعش خارج کردند. آزادسازی مناطق غربی نیز از ۱۹ فوریه (اول اسفند) آغاز شده است.

همزمان با پیشروی ارتش عراق در داخل شهر و تشدید درگیری‌ها، صدها نفر از ساکنان غرب موصل در میان آتش باری طرفین به سمت نیروهای دولتی فرار می‌کنند و گفته شده برخی هم وادار به فرار به سمت مناطق تحت کنترل داعش می‌شوند.

طبق برآورد سازمان ملل متحد حدود ۷۵۰ هزار غیرنظامی همچنان در غرب موصل ساکن هستند که گمان می‌رود پیکارجویان داعش از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کنند. با این حال هزاران نفر موفق شده‌اند از مناطق درگیری فرار کنند.

موصل دومین شهر بزرگ عراق بوده که از آن به عنوان مرکز خلافت خودخوانده گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» یاد می‌شود. عملیات گسترده بازپس گیری شهر موصل از روز ۲۶ مهر ماه آغاز شده است.

در اختیار گرفتن کنترل مراکز دولتی در غرب موصل، نه تنها از نظر نمادین اهمیت زیادی دارد، بلکه به نیروهای عراقی کمک می‌کند از موضع بهتری در مقابله با پیکارجویان داعش در محله‌های مجاور آن برخوردار شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG