لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

با ادامه مانع تراشی های دولت عراق، سد موصل با خطر تخریب روبرو است


اگر سد ۱۱۰متری موصل در شمال عراق به فوریت تعمیر نشود، چهار میلیون سکنه پشت سد با خطر سیلی روبرو می شوند
اگر سد ۱۱۰متری موصل در شمال عراق به فوریت تعمیر نشود، چهار میلیون سکنه پشت سد با خطر سیلی روبرو می شوند

اگر سد ۱۱۰متری موصل در شمال عراق به فوریت تعمیر نشود، چهار میلیون سکنه پشت سد با خطر سیلی روبرو می شوند که دامنه آن حتی به بغداد خواهد رسید. بنا بر تخمین مرکز مهندسی نیروی زمینی ارتش آمریکا تخریب ناشی از فرو ریختن سد موصل می تواند تا بیست میلیارد دلار خسارت بر جای بگذارد.

جیم مایکلز در «یو اس ای تودی» نوشت: دولت عراق تصمیم گیری بر سر تجدید قرارداد با یک پیمانکار ایتالیایی در پایان سالجاری را به تعویق انداخته است. دولت عراق احتمالا برای صرفه جویی قصد دارد تعمیرات را خودش انجام بدهد. بغداد برای هزینه های جنگ با داعش دچار کمبود نقدینگی است.

فرمانده مهندسی نیروی زمینی آمریکا می گوید از خوش بینی بیش از حد دولت عراق در مورد سطح تعمیرات لازم در سد و عدم تمدید قرارداد با شرکت پیمانکار نگران است.

اختلافات عمیق سیاسی در بغداد، جنگ با داعش و پایین بودن بهای نفت تصمیم گیری در مورد پروژه های سرنوشت سازی بسیاری را با تاخیر همراه کرده است.

ارزش تقریبی قرارداد فعلی با شرکت ایتالیایی حدود سیصد میلیون دلار است که بخشی از آن از طریق بانک جهانی و دیگر وام ها تامین شده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG